Miniaturní stanice Motorola DP3661e

29.8. update OK1ALP


O moderních řadách profesionálních radiostanic od výrobce Motorola jsem zde dlouho nepsal, a proto jsem se rozhodl napsat o jedné nové stanici, která mne velmi zaujala. Jedná se o miniaturizovanou řadu ručních stanic typu Mototrbo řady DP.

V minulých letech jste se tu mohli dočíst o řadě 4000, která disponuje několika zajímavými funkcemi a možnostmi. Ale abych se trochu vrátil zpět… Před deseti lety vydala firma Motorola novou řadu analogově-digitálních stanic nového standardu DMR s označením Mototrbo. Jednalo se řadu ručních stanic DP3600 a mobilních DM3600. Tyto stanice měly proti starým analogovým řadám několik výhod. Jednak bylo možné připojit stanici do počítače přímo bez převodníku na RS232, bylo možné aktualizovat firmware, čímž bylo možné přidávat funkce a měnit parametry radiostanice, které se přímo týkaly zpracování signálů a samozřejmě měnit jazyk uživatelského menu. Tato řada disponovala jednoúčelovým maticovým displejem (samozřejmě dražší řady, k dispizici byly i levnější modely bez displeje). Řada 3000 měla možnost v případě mobilní stanice připojení externí GPS antény, nebo v případě ruční stanice byla GPS anténa součástí standardně dodávané gumové antény. Velkou výhodou ruční stanice byla možnost připojení externí antény přes redukci inv.SMA-BNC. Po pár letech se objevila nová řada 4000, která disponovala v té vyšší řadě barevným displejem, ovládání menu pomocí navigačních tlačítek, zkrátka lepší verze dispečerských stanic. V nejvyšší verzi ručních stanic byl navíc instalovaný Bluetooth modul, který umožňoval jednak datově komunikovat s počítačem, sloužil jako zvuková brána a bylo možné připojit také jednoúčelový bezdrátový klíč PTT, ale sloužil také za účelem bezdrátového programování radiostanic. Aktualizace FW bylo možné ale jen přes kabel. Nevýhodou ručních stanic byla nemožnost připojení externí antény resp. Bylo to možné speciální drahou redukcí v zadní části.

V roce 2016 se objevila řada 4000 s označením „e“ jako „enhanced“. Tato řada vychází z původní 4000, ale je doplněna další zajímavé možnosti, ale většina z nich je samozřejmě za příplatek. Jako nejpraktičtější bych považoval možnost připojení radiostanic přes WIFI. Stanici (nebo více stanic) je možné připojit do lokální sítě a aktualizovat firmware nebo programovat dálkově. U řady DP4801e a DP4401e byl dokonce nahrazen anténní konektor za klasický invSMA stejně jako u starší řady (jedná se o speciální řadu).

V tomto roce přišla na trh zajímavá alternativa k ručním stanicím řady 4000, jedná se o miniaturizovanou verzi nejvyššího modelu s označením DP3661e. Když se na tuto stanici podíváte je jasné, že evidentně vychází z modelu DP4801e, ale bez klávesnice, s menšími tlačítky, ale s plnohodnotným barevným displejem.

Stanice je svým designem „buřtoidní“ tedy poměrně dost široká, ale pokud stanici budete nosit v nástavci s držákem na opasek, je poměrně příjemná do ruky. Jelikož je ale klávesnice umíštěna až ve spodní přední části pod displejem, není možné stanici ovládat jednou rukou. Samotný spínač PTT je sice příjemný na zmáčknutí, ale opět narazíte na to, že jej můžete spolehlivě stiknout jen palcem, druhou rukou to příliš nejde  – když máte nasazen držák za opasek, tak na PTT nedosáhnete, pokud jej nemáte, ukazováčkem budete až za tlačítkem.

Velkým mínusem této stanice je opětovný návrat k monopólovému anténnímu konektoru „Motorola MX screw“ a tím pádem absence možnosti připojení externí antény alespoň přes redukci. Stanici navíc není možné nedestruktivně otevřít Otevření stanice znamená nejen odstranění dvou šroubků v zadní části, ale také dvou v přední části pod štítkem „motorola“. Pokud budete tedy chtít upravit anténní konektor, je to je jen vaše „triko“ a to při nemalé ceně těchto radiostanic (kolem 20 tisíc Kč) je na zváženou.

Co mne příjemně překvapilo je mechanické provedení klipsu z pásek, který tvořen kovovým mechanickým rotačním elementem a samotný háček z tvrdého plastu, takže bych se nebál toho, že by se mechanismus po dvou výletech do přírody rozpadl. Na druhou stranu, co ve mne nevzbuzuje moc důvěry je „inovovaná“ krytka vícepinového bočního konektoru, která byla doposud z tvrdého plastu připevněného šroubem. Zde je použit celoplastový kus s plastovou mechanickou aretací. To ve mne moc důvěry nebudí obzvlášť, pokud se měla tato krytka čas od času odnímat například kvůli připojení externího mikrofonu.

O čem není diskuse je provedení stanice do terénu, nepříznivého počasí a špíny. V tomto směru se opět Motorola drží svého standardu a větší déšť či provoz v prašném prostředí zcela jistě tuto stanici neodstaví z provozu. Vše je pevně sesazené, části stanice slícované a interní elektronika krytá gumovými izolacemi zvenčí i z bateriového prostoru.

Softwarové vybavení a chování stanice je adekvátní celé řadě 4000, tj. Menu je poměrně rozsáhlé i když mám podezření, že tam některé položky především v rámci zlepšení audio přednesu chybí a reakce stanice jsou stejně pomalé jako již zmiňované původní řady 4000. Když listujete v menu, máte spuštěné skenování a do toho ještě třeba Bluetoth, jsou reakce stanice opravdu pomalé. To je ale bohužel vlastnost celé této nové řady a „enhanced“ řada se v tomto směru neliší. V čem je ovšem tato stanice výrazně lepší je GPS modul, který konečně nevyužívá dvoupásmovou gumovou anténu (kombinovaná VHF/GPS nebo UHF/GPS) a má integrovanou vlastní anténu v horní části stanice, takže signál chytíte velmi rychle a to dokonce i v budově za oknem.

Co se týká napájení, tak základní baterie je typu Li-ION 1700 mAh, ale lze k této stanici dokoupit IMPRES akumulátor s kapacitou až 3000 mAh, navíc se zvýšeným krytím na IP68.

Rotační volič kanálů opět nemá koncové polohy, takže je možné do každé definované skupiny pamětí (zóny) opět naprogramovat až 160 kanálů, jelikož ale stanice nemá numerickou klávesnici, nemůžete se číslo paměti volit, ale řechtačkou se k požadovanému kanálu „dotočit“. Uživatelsky definovatelných tlačítek je 5 včetně horního SOS tlačítka s tím, že je možné u nich opět nadefinovat různé funkce pod krátkým stiskem a dlouhým stiskem (včetně definice „jak dlouhý je dlouhý stisk“).

Po přijímací stránce není co stanici vytknout, slabé stanice, které je možné na krátkou anténu zachytit bez problémů dekóduje, pro analogový provoz samozřejmě stejně jako u celé řady Mototrbo musíte dbát na snížený zdvih u protistanic, nebo budou vypadávat z úzkého MF filtru a pokud si chcete přeci jen vyzkoušet stanici na větší anténu, je možné (samozřejmě bez vysílání, jen na poslech) do anténního konektoru připojit jednopólově signál přes redukci například BNC-JACK.

Co mne ovšem trochu zklamalo byl přednes, který je samozřejmě logicky daný velikostí stanice a interního reproduktoru. Ačkoliv stanice disponuje standardně vysokou hlasitostí přednesu, Motorola v tomto směru na NF výkonových prvcích nešetří, aby bylo možné stanici používat i v autě za jízdy nebo v průmyslu za rachotu strojů, chybí tam řádná dávka basů, která je u větších modelů samozřejmostí. Dokonce bych řekl, že skener UNIDEN 3600 při reprodukci DMR stanic je posazen mnohem víc do hloubek a přednes je tak příjemnější než přiškrcená 3661ka.

Závěr

Miniaturní stanice DP3661e je velmi zajímavé zařízení jak pro profesionály, tak pro radioamatérské hračičky, kteří se hrabou v radiotechnice a neustále zlepšují možnosti příjmu a mobilního spojení. Software stanice umožňuje aktivace spousty funkcí, k dispozici je velká paměť kanálů, zón a CAP+ sítí. Mechanické provedení je klasicky na velmi vysoké úrovni až na některé drobnosti. Po funkční stránce nelze nic vytknout jen to, že není možné připojit inteligentně bez vážnějších zásahů do stanice externí anténu, která by se pro zlepšení příjmu v terénu určitě velmi hodila. Tato stanice se opět vyrábí jen jako monobander VHF nebo UHF.

Otázka zbývá, zda bych tuto stanici doporučil ke koupi …

Pokud chcete stanici pro komunikaci v lokální síti, nebo sledovat lokální služby a nechcete sebou tahat velkou ruční stanici, rozhodně doporučuji. Pro radioamatérské účely tj. lovení a komunikace přes vzdálené převaděče, neustálé hrabání se v menu a hraní si s funkcemi tato stanice vhodná není. Cena tohoto zařízení se bude pravděpodobně pohybovat opět někde přes 20.000 Kč, takže ani pořízení není pro amatérské účely vzhledem k použitelnosti vhodná. Nicméně pro velícího důstojníka, nebo jako dispečerská stanice je toto zařízení velmi vhodné a o zájemce určitě nebude nouze.