GD-77 DMR dualband

Čínských radiostanic na trhu přibývá. Zatímco před deseti lety byla jediným výrobcem digitální komunikace standardu DMR Motorola a později první čínský výrobce, který ovšem prosazoval podobně vysokou úroveň zpracování a ceny zařízení Hytera, dnes je již tomu trochu jinak. Pro radioamatérské účely se začaly objevovat na trhu levnější stanice typu TYT MD380. Ty byly o více jak polovinu levnější, kvalita provedení byla samozřejmě o polovinu horší, ale i tak si našla tato skupina radiostanic spoustu spokojených uživatelů. Velkým tématem v minulém roce byl první dualbandový transceiver od již zmiňované firmy TYT (Tytera). Byla to jednak vůbec první stanice umožňující provoz na obou pásmech (MD2017), i když nutno podotknout, že některé nepovedené kousky DMR typu MD680, díky softwarové chybě mohly poslouchat i mimo pásmo (na UHF stanici bylo možné nastavit VHF kmitočty a opačně). Po rozpačitém úspěchu MD2017ky (jelikož se nejedná o příliš kvalitní zařízení jak po ergnomické, tak příjmové stránce) se začaly objevovat konečně i alternativní možnosti.

Jednou z nich je RADIODDITY GD-77. Toto zařízení je výjimečné svou velmi nízkou cenou a celkem zajímavou škálou funkcí, které stále ještě nebývají úplnou samozřejmostí.

Základní takticko-technická data:

 • Rozsah 136-174 a 400-480 MHz
 • Paměti 1000 kanálů
 • Paměť RID 100.000 kontaktů
 • Výkon 5W na obou pásmech
 • Skutečný DMR provoz (100% kompatibilní s HAM DMR sítěmi)
 • Baterie 2,2 Ah
 • Dvouřádkový displej monochromatický
 • Plný VFO režim včetně skenování pásma

Ergonomie

77čka vychází designově trochu z řady MD380 a trochu pokradeno od Motoroly.  Tělo stanice je odolného plastu a zadní část je kovová, aby bylo možné uchladit 5W výkonu. Anténa je připojena přes standardní SMA konektor. Displej není barevný, ale monochromatický, takže stanice funguje na akumulátor výrazně déle, než třeba MD380. Všechny konektory zakryté gumovými ucpávkami, aby se do stanice nedostala vlhkost.

Tlačítka jsou prosvětlená gumová mimo PTT, toto tlačítko je tvrdé ze stejného druhu plastu jako tělo stanice. Zajímavostí je, že stanice nemá kanálový volič „řechtačku“, paměti se tedy přepínají jen pomocí klávesnice. Do jedné zóny můžete ovšem naprogramovat jen 16 kanálů, jako kdyby zde „řechtačka“ byla. Ovládání stanice je poměrně svižné, tlačítka reagují okamžitě, snad jen horní oranžové tlačítko SOS je provedeno tak, že se téměř vůbec nedá stisknout, takže bych nedoporučoval jej programovat na nějakou často používanou funkci.

Co vás jistě mile překvapí je hlasitost stanice. U malých stanic především z čínské provenience je velkým problémem situace, kdy máte posloucháte například v autě a máte nastavenou vysokou hlasitost. Většina stanic má velmi zkreslený zvuk. GD77 si s tím poradí poměrně dobře a i v autě za jízdy nemáte problém rozumět hovoru v DMR provozu.

Displej je jak jsem psal dvouřádkový a k němu je ještě horní stavový řádek, který vás neustále informuje o signálu, druhu provozu, v případě VFO režimu i nastavení DMR a samozřejmě i informace o stavu baterie. Ten je ovšem jen velmi orientační, protože i když vám stanice indikuje baterii nabitou jen na polovinu, klidně s ní ještě celý den můžete běhat.

Ovládání a software

Tato stránka je u čínských stanic většinou velkým kamenem úrazu kvůli velkým softwarovým nedodělávkám nebo chybám. Bohužel ani zde není jak programovací software, tak firmware stanice bez chyb. Programovací CPS opět vychází z MD380 a této řady, pokud tedy máte zkušenosti s tímto zařízením, budete se ihned orientovat v programu. Pokud máte zkušenosti se stanicemi Motorola, ani zde nebudete tápat, jelikož je to celé z velké části okopírované od tohoto výrobce. Software navíc oproti řadě MD380 bez problémů spustíte pod windows 10.

Co ovšem není možné inteligentně programovat je kontakt list. Tam musíte přidávat každou stanici postupným přidáváním a nemůžete kopírovat vlastnosti pomocí tabulky. RID je ovšem možné nahrát do jiné části paměti pomocí extra programu a ten je poskládán do logické tabulky a především je možné použít celý seznam RID amatérských stanic přímo ze stránek Brandmeistera.

Stanice umožňuje z klávesnice jak přepínat mezi paměťovým VFO režimem, tak veškeré parametry měnit. To je velmi zajímavé především ve VFO režimu, kde můžete ihned přepínat COLOR, TIME SLOT (na displeji jste o tom informováni), nebo spouštět přímo skenování pásma. Všechny parametry ovšem ani zde v aktuální verzi firmwaru není možné nastavit.

Co je ovšem velmi zajímavá funkce je dualwatch. Zařízení samozřejmě není plnohodnotný twibander (dva separátní přijímače), ale je možné stanici přepnout na aktivní hlídání dvou kmitočtů a to bez ohledu na pásmo. Nabízí se dokonce tři režimy, které mění i nastavení displeje.

 • Režim Double Wait Off – kdy vidíte na displeji název zóny a název kanálu nebo VFO kmitočet
 • Režim Single Wait – na displeji mohou být zobrazeny dva různé kanály ze dvou různých zón nebo kombinace s VFO režimem, přijímač ovšem poslouchá jen tam, kam se přepnete
 • Režim Double Wait – na displeji svítí dva separátní kanály nebo kmitočty VFO a přijímač neustále mezi nimi přepíná

Praktický provoz

Tato stanice mne velmi překvapila, když jsem dělal praktické zkoušky provozu v HAM DMR síti. Na pendrekovou anténu s výkonem 5W jsem se stabilním signálem bez výpadků hovořil přes DMR převaděč nějakých 80 km vzdálený. Stanice má tedy plnohodnotný, nijak nezkreslený digitální signál a je tedy použitelná v MARC síti bez omezení. To byl třeba se stanicí MD380 velký problém, protože stanice sice vysílala v pořádku, ale protože má velmi neodolný přijímač a tak nic neslyšela, protože mám v ulici CDMA vysílač. GD77 tento vysílač v amatérském pásmu tolik nevadí. Samozřejmě CDMA vysílač zlikviduje jako ostatně u všech stanic příjem nad 450 MHz, ale radioamatérské pásmo je v rámci možností použitelné.

Když jsem testoval tuto stanici v pásmu VHF, zkoušel jsem ji připojit na velkou anténu (s předzesilovačem). Přijímač stanice sice poslouchal bez problémů, pokud jsem ale chtěl vylovit velmi slabé stanice (při porovnání s přijímačem ICOM), tak jsem musel do cesty zařadit útlumový článek 6dB. Pak jsem ovšem mohl slyšet stanice o kterých například skener UNIDEN neměl ani tušení, takže za mne palec nahoru.

Jediný problém, který s tímto zařízením budete mít, budou velmi silné blízké vysílače. Pokud mát v okolí třeba silný datový vysílač (bavíme se o vysílacím výkonu v řádu desítek W) bude se přijímač této stanice zahlcovat a vy o tom nebudete vědět, protože v DMR režimu jen vidíte displeji S-METR, ale není jasné, zda se jedná o validní data, nebo jen přijímací produkty, které nelze dekódovat. Pokud ale používáte zařízení v terénu na originální anténu (mimochodem originální gumák neposlouchá vůbec špatně), nebudete muset tento problém řešit, protože stanice bude drtivou většinu času poslouchat tak, jak má.

Závěr

Za cenu kolem 2.000,- Kč v současnosti nenajdete konkurenci. Tato dualbandová stanice z levné čínské produkce není vůbec špatný kus ke koupi. Ano najdete zde jak softwarové nedodělávky, tak zbytečně vysoce citlivý a méně odolný přijímač, ale pokud hledáte něco na poslech nebo ještě lépe na provoz v amatérské DMR síti a nechcete kupovat předražené profesionální stanice,  je to dobrá investice. Přednes je v DMR režimu velmi slušný a je možný stanici používat i v automobilu za jízdy beze strachu, že bude mluvit potichu, nebo bude přednes nepoužitelně zkreslený.  Kvalitativně se řadí GD-77 do kategorie lepší než DMR stanice typu TYT2017, WOUXUNG apod., ale samozřejmě nedosahuje kvalit profi-stanic. Její cena je ovšem proti TYT2017 meně než poloviční a proti Motorole desetinová.