AWACS Letadla včasného varování

Letadla včasného varování “Airborne early Warning And Control System” myslím nemusím představovat. Jsou to letadla, která slouží jako létající přehledový radar a CRC (Combat Report Center) současně. Z výšky 10km je totiž možné sledovat jednak letecký provoz na mnohem větší vzdálenost, ale především nízko letící letadla, která by se mohla bez problémů skrýt pozemním radarům, které jsou omezené tvarem okolního terénu.

Nad Evropou létají letadla typu Boeing E-3D SENTRY pod vlajkami čtyř států. Jedná se o Lucembursko, což jsou ale fakticky letadla z německé základny v Geilenkirchenu a létají přímo pod vlajkou NATO. Jejich volací znak můžete slyšet i na frekvencích civilního řízení letového provozu, protože se při přeletech nad Evropou normálně hlásí jako “NATO ..”. Pokud provádí AWACS cvičení nad územím nějakého členského státu, hlásí se i příslušnému CRC volacím znakem “MAGIC ..”. Je tedy možné to samé letadlo slyšet jak na civilních frekvencích (i na krátkých vlnách), tak v druhém leteckém pásmu. Je zde ovšem drobný rozdíl v číselném označení. Pokud se AWACS hlásí civilistům například jako “NATO 06”, příslušnému CRC se bude hlásit ovšem jako “MAGIC 56”.

Dále je mo možné slyšet a zahlédnout letadla některých členských států. Konkrétně se jedná o Francii. Jejich letadla AWACS se hlásí ŘLP jako oficiální volací znak “COTAM ..”, ale CRC se hlásí jako “CYRANO ..”. Sem tam nad námi proletí i AWACS pod anglickou vlajkou R.A.F.. Jejich stroje se ovšem hlásí stejně jako letadla z Geilenkirchenu, tedy  “NATO ..”. No a v neposlední řadě je možné čas od času vidět i AWACS pod vlajkou USA s volacím znakem “SCOUT..”.

Jelikož samozřejmě letadla AWACS neposílají už z taktických důvodů svoji pozici pomocí ADS-B, není možné je sledovat jen pomocí jednoho IFF přijímače. Na veřejně přístupných webech typu FR24.COM nic neuvidíte, protože sice umí zaměřovat letadla pomocí multilaterace (hyperbolickým výpočtem), ale vojenská a vládní letadla jsou cenzurována.

Nad Evropou je stanoveno několik známých volacích kmitočtů, na kterých jsou na poslechu všechny CRC v Evropě (u nás je to 26.pluk velení řízení a průzkumu ve Staré Boleslavi WWW). Zde se letadla AWACS hlásí před vstupem nad území, kde se bude konat cvičení. Hlásí se zde sektor, letová hladina a přibližný čas setrvání v oblasti. Pokud je potřeba, může být operátor na palubě předán na jiný kmitočet, kde může komunikovat buď se zemí nebo, pokud se jedná o aktivní navedení na cíl, přímo s bojovými jednotkami.

Základní volací kmitočty CRC pro letadla AWACS:

  • 261,000 MHz
  • 258,700 MHz
  • 231,725 MHz
  • 269,100 MHz
  • 283,075 MHz
  • 301,200 MHz
  • 363,100 MHz

Když se letadla AWACS vrací zpátky do Geilenkirchenu, je možné zaslechnout i hlášení na kmitočtu “Magic Comand” 259,650 MHz.