Nový skener UNIDEN SDS100

Firma UNIDEN anoncovala výrobu nového ručního skeneru s označením SDS100. Mělo by se jednat o přijímač používající již technologii SDR, tedy zpracování úzké části pásma pomocí ADC převodníku. V základu bude ovládání vycházet z klasické verze současné řady HP, ale je slibována možnost uživatelsky definované rozložení informací na displeji (je pravda, že v současné verzi přijímačů UNIDEN BCD436 nebo UBCD3600 logika zobrazení některých informací pokulhává). Nová řada UNIDENů bude umět dekódovat DMR, NEXEDGE, P25 a PROVOICE. Nebudou chybět standardní funkce, tj. CTCSS/DCS dekodér, Close Call, analyzátor DMR sítí, záznam na MicroSD kartu, propojení s PC a nabíjení přijímače pomocí USB konektoru. Přijímač bude odolnější proti nepříznivým venkovním podmínkám.

Je zde ovšem několik věcí na pováženou, zda se budou výhodnější, než u stávajících verzí přijímačů:

  • je použita speciální Li-Ion baterie (nelze tedy jednoduše vyměnit, pokud nebude existovat adaptér na klasické akumulátory)
  • je použit barevný displej, který bude znamenat vyšší spotřebu z baterií a to i současná monochromatická verze je na kapacitu baterie dost náročná
  • anoncována je vyšší citlivost na malou anténu – což může klidně znamenat, že přijímač bude mnohem více neodolný při připojení externí antény, která není ani v současné verzi extra velká
  • dle fotek jsou opět použita gumová tlačítka, takže jejich životnost opět nebude vysoká
  • opět není integrovaný GPS přijímač, takže pravděpodobně je již ze strany výrobce GPS Scanning odstaven (není ani uváděn jako funkcionalita)

Necháme se tedy překvapit a uvidíme, zda se bude jednat o novou vlajkovou loď výrobce a nebo o slepou uličku.