AMPER 2018 ohlédnutí

Letos jsem si udělal opět jednodenní výlet do Brna na mezinárodní výstavu elektroniky, osvětlovací techniky a automatizace. Hned u vchodu mne přivítala naprosto nelogicky elektronická tabule lákající na následující ročník, ačkoliv jsem ještě nenavštívil aktuální ročník. Na Ampér se už od devadesátých let jezdilo na čumendu, co je pěkného nového, pro aktuální katalog GM elektronik, obdivovat nové radiostanice, přijímače a hostesky.

Od té doby, kdy se výstava přestěhovala do Brna a soustavný pokles návštěvníků a vystavovatelů způsobil, že radiostanice ani civilní přijímače zde hledat nemůžete a o katalogu zdarma, pokud neděláte obchodu obrat v řádech statisíců si také můžete nechat ve většině případů zdát.

Jako zástupce radiokomunikační techniky byl letos pouze stánek známého profesionálního výrobce Rohde & Schrarz, který se orientuje na úplně jinou klientelu, než jsou obyčejní smrtelníci. Tak jsem si na stánku alespoň prohlédl radioamatérskou pornografii – tedy přijímače, na které se můžeme jen dívat. Na stánku R/S jsem našel pár přijímačů. Konkrétně se jednalo o znamý přenosný přijímač PR100, který je využíván i správou kmitočtového spektra a také poslední řadu nejmodernějších SDR stolních přijímačů ESMD a poslední z řady EB s označením EB500. Jelikož se pořizovací náklady těchto zařízení pohybují v řádech 7 cifer, je to jen pěkný pohled.

Abych ale abych nepřinášel jen samé negativní zprávy, našel jsem i zde několik pozivitních stránek. Jednak mne příjemně překvapil stánek českého radioklubu, který měl především mladším návštěvníkům ukázat, že jsou radioamatéři především technici, které může jejich koníček i významně obohatit i pro budoucí výkon povolání. Stánek byl ovšem výrazně pasivní, takže bych si příště dokázal představit velkou a na ní velké video z nějakého radioklubu třeba při závodě a především webové rozhraní třeba Kiwi-SDR, kde by bylo možné naživo prolaďovat krátké vlny odkudkoliv. Zkrátka aby byl stánek aktraktivní, ale snaha se rozhodně cení.

Další velmi pozitivní stránkou byla prezentace střední průmyslové školy elektrotechnické, která ukazovala velmi zajímavé projekty mladých elektrotechniků a programátorů, mezi kterými byl i velmi praktický automatizovaný kraslič velikonočních kraslic 🙂

Na této akci jsem potkal i několik známých radioamatérů a posluchačů, se kterými jsme si vyměnili pár názorů a zkušeností. Během cesty jsem navíc zkoušel i semtam něco zachytit cestou pomocí přijímače UBCD3600, takže bych celý výlet hodnotil veskrze kladně.