Vzducholoď Zeppelin nad Prahou

Do pražských Letňan přiletěla vzducholoď německé firmy Deutsche Zeppelin Reederei s imatrikulací D-LZZF. Vzducholodě této společnosti létají pravidelně vyhlídkové lety v ceně kolem 400 EUR za hodinu (pro jednu osobu) u Bodamského jezera z letiště Friedrichshafen. Aby se ovšem objevila tato vzducholoď na radarových obrazovkách u nás, to je opravdu vzácnost. Pokud jste neměli včas zapnutý radar, myslím, že máte celý víkend na to, aby jste si ji zachytili do databáze, jelikož bude určitě provádět vyhlídkové lety.  Velmi mne překvapilo, že vzducholoď těchto rozměrů dostala bez problémů povolení volného pohybu v prostoru ruzyňského letiště.

Vzucholoď ZEPPLIN na radaru (kliknutím lze zvětšit)

PS: Před několika lety jsem navštivil Zeppelinovo muzeum ve Friedrichshafenu a tam byl vystaven lístek platný pro let mezi Německem a USA, když vzducholodě létaly přes oceán ve třicátých letech. Tam byla jistá cena v Říšských markách. Když jsme to tentkrát přepočítávali dle tehdejších výplat v poměru k současným výplatám a cenám, dopočítali jsme se, že by tehdejší let do USA vzducholodí Zeppelin stál současných cca 500.000,- Kč. No neberte to za tu cenu 🙂

PPS: Přidávám druhý, možná trochu kontrastnější screen, který není určen pro noční sledování radaru. Zajímavostí sobotních tras Zeppelinu je to, jak se obratně vyhýbají zakázenému prostoru nad Pražským hradem a jak se jen přiblížili do osy přistávací dráhy. Následující screen je sumární ze soboty.  Hex adresa odpovídače této vzducholodi je 3F252B.

Výškový profil sobotních letů vzducholodě (ve stopách). Jelikož je pozice vypočítaná pomocí multilaterace, není možné sledovat úplný vzlet ze země, ale až signál odpovídače zachytí alespoň 3 přijímače v síti.