Sezóna Es 2018 začíná

Tak už je to tu. Konečně jsem se dočkal. Letošní letní sezóna, kdy se tvoří v ionosféře sporadická vrstva Es a umožňuje exotický příjem ze vzdálených destinací daleko za radiovým horizontem, začala. Před pár dny již posluchači rozhlasového pásma okolo Československého DX klubu upozorňovali, že se ve spodní části pásma CCIR objevilo několik vzdálených příjmů. Dnes odpoledne se již vrstva Es ukázala v plné kráse a maximální použitelný kmitočet se přehoupl přes 150 MHz. Navíc se tento ionizovaný oblak objevil ve velmi vhodné vzdálenosti od ČR (viz starší články o Es příjmu) a tak jsem zachytil letošní první vzdálený letecký radiomaják a stanici leteckého počasí ATIS.

První letošní stanice VOR – a hned pobřeží severní Afriky. Na kmitočtu  114.350 MHz se objevil maják “NBA”, což je maják z tuniského letiště Enfidha / Hammamet. Dle mapy a seznamu kmitočtů jsem si naladil na druhém přijímači místní stanici leteckého počasí ATIS a hle, po chvíli začal mužský hlas hlásit aktuální pořasí na tamním letišti.

Z dnešního vzácného úlovku mám velkou radost a jsem velmi zvědav, zda budou ještě stále nestabilní podmínky sílit a jaký zajímavý příjem vzdálených (Distance X) stanic nám příroda letos nabídne.

PS: Vzdálenost mezi mou přijímací anténou a majákem NBA je cca 1627 km – to není špatný výsledek pro začátek. Použitá anténa ZA12, použité přijímače: AirSpy pro monitoring pásma 108-118 MHz, Icom R1500 pro prohledávání pásma VOR, Whistler TRX-2 pro sledování kmitočtu ATIS.