AnyTone D868UV

Před nedávnem jsem zde na webu psal o nejlevnější digitální dualbandové stanici standardu DMR na trhu. Letos na začátku roku se objevilo v Evropě nové zařízení od jiného výrobce. Je sice také z čínské produkce, ale s alternativním firmwarem již v základní výbavě a rád bych se u tohoto zařízení zastavil, jelikož rozhodně stojí za zmínku. Firma CSI není pro radioamatérskou obec nic neznámého. Jsou to radioamatéři pracující pro radioamatéry. Vymýšlí vlastní stanice a nebo upravují firmware již existující vlastní brandované řade čínských stanic. Tato firma si vzala na paškál ruční stanici AnyTone D868UV a výsledek je více než překvapující.

Hardware

Na první pohled by jste si řekli, že vám design trochu něco připomíná. Ano je tak trochu MD380 šmrncnutá Hyterou s jistými prvky Motoroly. Stanice má reproduktor schovaný za klávesnicí, displej je barevný TFT multibodový, opět designově velmi podobný Hyteře. Tělo stanice je z odolného plastu a zadní část stanice je kovová a slouží jako chladič pro koncový stupeň. Ovládací tlačítka jsou gumová (podsvětlená), příjemná na stisk, snad mimo divně utopeného SOS tlačítka. Horní řehtačka a ovladač hlasitosti jsou celo-plastové a bohužel bez jakéhokoliv vroubkování pro spolehlivější ovládání. V zadní části je připojený akumulátor, ale jen na jednoduchou plastovou západku, takže při pádu na zem baterie určitě u těla nezůstane. Stejně plastově – levný je zadní klips, který ve mne také nebudí důvěru. Zbytek stanice působí rozhodně robustnějším dojmem.

Software

Stanice se programuje jednoúčelovým upraveným CPS. Tento software slouží také k nahrávání nových firmwarů, takže není potřeba držet v počítači spousty různých programů pro jedno zařízení. V základním balení k radiostanici máte komunikační kabel a software je možné stáhnout přímo ze stránek CSI včetně firmwaru. CPS je trochu obšlehnutý od MD380 ale samotné programovací okna jsou již zcela upraveny, protože se většinou nastavuje mnohem více parametrů, než u osekané verze MD380. CPS je navíc bez chyb a správně přeloženo vše, nikde nenajdete rozsypaný čaj, když se překlad z čínštiny nepovedl. Jediná chyba je v nastavení velikosti fontu písma, který je ve vyplňovacích tabulkách příliš malý, takže uživatelé se slabším zrakem budou muset použít nějaké softwarové pomůcky.

Programování je jinak v podstatě stejné jako u klasické profi-stanice. Tj. vytváříte si klasické kanály řazené do zón, vytváříte si seznamy skupin a ID stanic. Jelikož je ale stanice firmwarově určená především pro radioamatérské DMR sítě, je zde i jedna zásadní funkce, se kterou se již začalo u MD380 a tou je možnost nahrávání kompletního seznamu ID, jmen a volacích znaků radioamatérů celosvětové MARC sítě. Jelikož má stanice paměť na neuvěřitelných 140.000 volacích znaků, myslím, že v současné době paměť nezaplníte. Samotný software podporuje import seznamu ze stránek Brandmeistera, takže stačí jen uložit do počítače a importovat do programu. Ten pak zapíše celý seznam automaticky do stanice. Aby jste ale nemuseli pokaždé zapisovat spousty dat do stanice, vždy se vás zeptá, zda chcete nahrávat jen nastavení vysílačky a nebo komplet i se s kompletním seznamem volacích znaků.

Samotná stanice má paměť na 4000 kanálů, takže zde máte spoustu místa na vytváření jakýchkoliv seznamů převaděčů či direktních kanálů z obou pásem. Kolik se přesně vejde do každé paměťové zóny přesně nevím, ale 100 kanálů bez problémů. Omezení má jen skenovací list, do kterého můžete uložit až 50 kanálů.

Stanice jako taková, má jednu obrovskou výhodu. Můžete si vytvořit seznam vlastních ID a ty pak přiřazovat jednotlivým kanálům. Pokud máte například dvě různá ID například pro síť MARC a DMR SOBĚ, můžete mít na jednotlivých převaděčích nastavena různá ID. Ačkoliv můžete ve stanici měnit z klávesnice spousty parametrů, dvě věci z klávesnice měnit nelze. Vytvářet nová vlastní ID, jen měnit jejich číslo a vytvářet nové RX skupiny, jen měnit jejich seznamy. V CPS si tedy musíte tyto parametry připravit dopředu.

Ovládání

Zde přichází na řadu spousta velmi zajímavých parametrů, které ocení především radioamatéři, kteří se rádi hrabou v nastavení radiostanic v terénu. Nejprve, ale shrnutí základních parametrů hezky pod sebou:

 • Rozsah: 136-174 MHz & 400 – 470 MHz
 • Uživatelsky volitelný režim MEM / VFO
 • Dualwatch V/U + V/V + U/U a MEM/MEM nebo VFO/MEM nebo VFO/VFO
 • Režim ANALOG+DMR současně
 • 4.000 kanálů
 • 140.000 DMR ID
 • 50 kanálů ve skenovacím seznamu
 • VFO volitelný krok 2,5 kHz – 50 kHz
 • VF výkon 0,5W – 7W (!)
 • Možnost přepínání TIME SLOTu z klávesnice
 • Všechny klávesy funkčně definovatelné a měnitelné bez PC
 • Integrovaný GPS přijímač
 • Funkce DIGITAL MONITOR

Ovládání 868ky vás bude bavit. Stanice má totiž všechny základní funkce, na které jste zvyklí u radioamatérských stanic. To znamená, že můžete libovolně prolaďovat nebo skenovat pásma ve VFO režimu dle vámi nastaveného kroku. Můžete být na poslechu dvou různých frekvencích (samozřejmě ne současně, protože stanice nemá dva separátní přijímače) a můžete kombinovat VFO i paměťový režim. Tak asi 90 procent parametrů jakéhokoliv kanálu můžete nastavit z menu a jakýkoliv kanál tak přeprogramovat. Vhodným přiřazením funkcí pod programovatelná tlačítka pak můžete měnit ihned parametry VFO režimu od přepínání druhu provozu až po takové detaily jakým je třeba změna časového slotu nebo definice přijímaného a vysílaného subtónu.

Unikátní funkcí je kombinace analogového a digitálního režimu. Stanice se přepíná mezi režimy podle toho, jaký signál detekuje. Můžete tak monitorovat multimódové převaděče, které mohou pracovat jak v analogové1AnyTone D868UV je plnohodnotný dualbander, který v DMR režimu dodržuje korektně časové sloty, takže jej můžete používat i na komunikaci přes převaděč vzdálený 80 km. Modulace v DMR režimu je velmi slušná, jen v analogovém režimu má modulaci slabší i při nastavení maximálního zesílení. Celkem zajímavé je i to, že stanice umí režim DCDM (Dual Capacity Direct Mode) a funguje v tomto velmi korektně. Velmi zajímavé je možnost nastavení netypického vysílacího výkonu 7W, který opravdu funguje. V praktických testech jsem si vyzkoušel spojení stanice-stanice DMR režimu m režimu bez nutnosti změny druhu provozu. Můžete tak mít třeba převaděč uložený se subtónem a současně v DMR režimu zavřený pod COLORem a skupinou. Co se ozve, to mluví.

Praktickou funkcí je také tzv. DIGITAL MONITOR, který je do firmwaru stanice implementován v základní verzi. Jedná se o funkcí sledování DMR provozu bez validního nastavení kanálu a vy, jako uživatelé si volíte, co chcete sledovat. V praxi se jedná o možnost sledovat provoz „bez“ nebo „s“ ohledem na Time Slot, Color kód nebo na definované skupiny. Pokud si vše odblokujete, je úplně jedno, co máte nastavené v paměti či VFO režimu a budete slyšet veškerý DMR provoz. Stanice navíc veškeré informace vypisuje na displeji, takže i neznámé skupiny a ID stanic vidíte jako u DMR skenerů.

Jak již jsem napsal, stanice umí pracovat s rozsáhlým seznamem radioamatérských ID, které vám vypisuje na displeji nejen během hovoru, ale i po něm. Takže kdykoliv rozsvítíte displej, vždy vidíte volací znak naposledy hovořící stanice a to i v duálním režimu, kdy je displej rozdělen na dva různé kmitočty nebo kanály. Zkrátka nic vám neunikne, i když nejste přímo u stanice. Během hovoru pak vidíte volací znak hovořícího, jeho jméno a případně i jeho domovský lokátor či název města, pokud jej zveřejnil.

Praktický provoz

AnyTone D868UV je plnohodnotný dualbander, který v DMR režimu dodržuje korektně časové sloty, takže jej můžete používat i na komunikaci přes převaděč vzdálený 80 km. Modulace v DMR režimu je velmi slušná, jen v analogovém režimu má modulaci slabší i při nastavení maximálního zesílení. Celkem zajímavé je i to, že stanice umí režim DCDM (Dual Capacity Direct Mode) a funguje v tomto režimu korektně. Velmi zajímavé je možnost nastavení netypického vysílacího výkonu až 7W, který opravdu funguje. V praktických testech jsem si vyzkoušel spojení stanice-stanice na vzdálenost 17km kopcovitým terénem a bez nejmenšího problému.

Po přijímací stránce je na tom stanice velmi slušně. Odolnost přijímače samozřejmě nedosahuje kvality stanic MOTOROLA, ale rozhodně to není takové katastrofa jako u konkurenčních čínských stanic. Problémy způsobují jen opravu velmi blízké silné vysílače, ale například komunikace z rozhledny, kde byl instalován PEGAS, nedělal stanici žádný problém. V domácích podmínkách, kdy mám ulici CDMA vysílač stačí, když připojím klasický odlaďovací obvod s potlačením 20dB, stanice pak bez problémů poslouchá vše co má a to nezvládne řada mnohem dražších přijímačů.

Na domácí anténě jsem udělal jeden zajímavý test. Na sdílených kmitočtech se pohybovaly po městě relativně slabé stanice v DMR režimu, a tak jsem na velkou anténu připojil tři zařízení DMR. Uniden UBCD3600, WHISTLER TRX-2 a AnyTone D868UV a zajímalo mne, jak rychle a spolehlivě budou tyto přijímače na direktní slabý DMR provoz reagovat. Výsledek byl zarážející. Skeneru UBCD3600 trvalo asi 15 minut, než se vůbec přepnul do DMR režimu a pak dalších několik minut sice sem tam něco dekódoval, ale bez informací o stanici. Nutno podotknout, že aktivní stanice dělali většinou jen velmi krátké relace typu „ano“, „ne“, „můžeš“ apod. a na takto krátkých relacích se prostě UNIDEN nesesynchronizoval. WHISTLER na tom byl jen o trochu lépe. Ten sice také promluvil jen sporadicky, ale zato ukázal alespoň platné nastavení hovořících stanic. Zato AnyTone hovořil po celou dobu bez jediného výpadku dekódoval naprosto všechny i ty nejkratší relace a na displeji samozřejmě po celou dobu svítilo platné nastavení hovořících stanic. Tak jsem ještě na závěr přeprogramoval oba skenery na platné nastavení (napevno DMR režim omezený na COLOR kód) ani tak to příliš nezlepšilo dekódování hlasu, zatímco ručka AnyTone po celou dobu „s jedním prstem v nose“ hovořila.

Aby to nevyznělo vše jen pozitivně, našlo by se i několik negativních drobností, jednou z nich je, že se stanice čas od času zasekne a nutné úplně odpojit baterii. Mám podezření, že to způsobuje MONITOR režim, když je stanice naladěna na síť, kde se neustále vysílají data třeba o poloze a stanice je občas špatně dekóduje. Při poslechu standardní amatérské sítě nebo během skenování profi i HAM služeb se mi to ovšem zatím nestalo. Jako negativum bych také uvedl horší přednes analogových stanic, kterým chybí hloubky a stanice má obecně přednes spíše posazený do středů a výšek. U DMR provozu to vůbec nevadí a naopak je provoz velmi dobře srozumitelný, ale u analogového provozu to není příliš příjemné obzvlášť, pokud stanici vozíte v autě a musíte mít nastavenou vyšší hlasitost. V tomto směru prostě stará dobrá MOTOROLA GP300 jasně vítězí 🙂

Závěr

V současnosti je AnyTone D868 beze sporu jasná špička pro použití v radioamatérském provozu. Stanice samozřejmě nedosahuje přijímacích kvalit stanic MOTOROLA nebo HYTERA, ale po softwarové stránce je strčí do kapsy okamžitě. Cena této stanice se ovšem pohybuje kolem 4.500 Kč, tedy méně než čtvrtinu ceny profesionálních stanic a tak hovoří poměr cena/výkon jednoznačně pro AnyTone. Pokud zvažujete koupi dualbandového zařízení pro radioamatérské účely, rozhodně jej mohu doporučit. Budete zcela jistě spokojeni a to jak uživatelé, kteří si nastaví paměti jednou a budou ji používat jen pro hovor, tak pro „šťouraly“, kteří stejně jako já, neustále mění parametry, hrabou se v nastavení a prolaďují VFO a vymýšlí, jak optimalizovat paměti a konfiguraci stanice. Všichni si díky velmi dobře zvládnutého softwaru přijdou na své.