Ani řízení letového provozu počasí neporučí

Jsou chvíle, kdy i mi civilisté, kteří máme rádi leteckou dopravu, milujeme audiovizuální sledování vzdušné situace nad republikou a obdivujeme práci řídících letového provozu, kteří udávají řád tomu, co se na nebi děje, jim jejich práci opravdu nezávidíme. Tou situací je, kdy příroda připraví klasické letní překvapení ve formě bouřkových front, skrz které je potřeba letadla provést na přistání nebo vhodně se těmto oblastem vyhnout. Že to není žádná legrace je celkem jasné i z mého dnešního odpoledního screenu.

To, co na obrátku není, co jsem musel odflitrovat, byly ještě spousty dalších civilních letadel a kluzáků, která se ještě pletla v severozápadní části republiky, i když v trochu jiné třídě vzdušného prostoru. Aby to nebylo tak jednoduché, tak byla na Ruzyni ještě ke všemu zavřená hlavní dráha, takže se přistávalo na kratší dráhu. Už to znamená pro některá letadla omezení a v takovém počasí nemohou přistát. Některá letadla samozřejmě nemají tolik paliva, aby mohla dlouho holdovat poblíž letiště a čekat, kam se bouřka uráčí přesunout a jak rychle, takže jsou nucena divertovat na záložní letiště. To ovšem musí znamenat, že je letiště musí vůbec přijmout, pokud náhodou nemá podobný problém jako Praha. Do toho si jistě dokážete představit obličeje lidí, kteří se místo do Prahy dostanou do Drážďan nebo Brna a musí ještě absolvovat nezáživnou cestu do Prahy autobusem. O finanční stránce raději nebudu hovořit, protože moderní doba umožňuje koordinovat a plánovat časy letů v řádech minut po celou dobu letu, ještě než letadlo vůbec vzlétne a každé zdržení znamená nemalé finanční ztráty, o nárocích na posádku nemluvě.

Inu jsou situace, kdy jen lituji, že nemohu být u toho, když v Jenči začnou zvonit telefony, záložní řídící letového provozu jsou svoláváni do služby a v hlavní navigační místnosti to pořádně ožije. Dokážu si to živě představit a rozhodně jim takové situace nezávidím, ale už mnohokrát dokázali, i když to bohužel není moc vidět a málo se o tom mluví, že jsou na takové situace vycvičeni a příroda je v tomto směru nepřekvapí, jen nepravidelně, ale pořádně testuje.