Ruční směrové antény

Na radioamatérských burzách se objevují, mimo spousty šrotu, čas od času i velmi zajímavé věci. Na letošní velké radioamatérské burze v Holicích mne zaujaly dvě antény, které můžete znát i z profesionálnějšího provedení od firmy Rohde & Schwarz. Jedná se o malé přenosné zaměřovací antény smyčkového typu.

V principu se jedná o smyčkovou anténu v přední části zakončenou odporem a na opačné straně je zapojen symetrizační transformátor. Důležité je ovšem její mechanické provedení a přesnost rozměrů, aby pracovala v určeném pásmu s co největším ziskem. Tyto antény jsou konstruovány z odlehčených kovů, aby byly maximálně použitelné v terénu a uživatel neměl ruce po hodině pátrání na odpis.

Zajímavostí této antény je její širokopásmovost, která dosahuje až stovek MHz. Typicky se tyto antény vyrábí pro pásma 20-200 MHz, 200 – 500 MHz a 500 – 1000 MHz. V profesionální verzi máte u antény připravený i předzesilovač, kompas nebo popřípadě z přijímače vytažený signál z S-Metru pro přesné sledování síly pole.

Tyto antény netrpí tolik na odrazy signálů od blízkých předmětů a společně s lidským tělem tvoří poměrně dobrou směrovou anténu, takže ve volném prostředí je lze použít pro zaměření vysílačů z několika bodů.

Polarizace antény se mění pouhým pootočením o 90 stupňů do horizontální roviny. Pro spolehlivější získání skutečného směru přijímané stanice je výhodné, když je anténa umístěna za tělem uživatele, čímž lze spolehlivěji identifikovat úroveň přímého signálu od příjmu na zadní stranu antény, jelikož je předozadní poměr této antény samozřejmě mnohem horší, než u klasických směrových Yagi antén.

Cena těchto profesionálních antén se šplhá do desítek tisíc Kč, na buzách je možné tyto šikovné směrové širokopásmové antény sehnat ze výrazně lepší cenu.