REUTER – tak trochu jiný SDR-DXing

Německá firma REUTER Elektronik okolo jejího zakladatele Burkharda Reutera není v našich končinách příliš známá, ačkoliv byla založena již před více jak 25 lety. Hlavním portfoliem byla zakázková kusová výroba komunikační techniky. Už v devadesátých letech se zaobírala výzkumem a možností zpracování radiových signálů počítačem pomocí A/D převodníků pomocí přímosměšujících přijímačů. Dnes jsou na tomto principu založeny jednoduché SDR přijímače využívající širokopásmový vstup zvukové karty pro zpracování části radiového pásma. Cílem bylo vytvořit přijímače, které pracují na principu zpracování pásem A/D DSP čipy, ale bez nutnosti připojování dalšího počítače.

Ohromným skokem kupředu byl rychlý vývoj SDR technologie založené na volně programovatelných hradlových polích (FPGA čipy) s dostatečným výkonem a rychlostí. V roce 2009 tak spatřil světlo světa úplně samostaný stolní SDR přijímač RDR54, který splňoval veškeré požadavky. Jednalo se o modulární přijímač sestavovaný dle přání zákazníků tj. především pásmové rozsahy a další funkcionality. Ovládání bylo realizováno ještě pomocí tlačítek a ovládacích prvků na předním panelu s nedotykovým LCD diplejem.

Poté vyšel aktuální stolní přijímač RDR55, který je již plně ovládán dotykovou obrazovkou, ovšem pro nás fajnšmekry zde zůstalo klasické ladění a to dokonce i možností volby, zda chcete mít úplně plynulé ladění, nebo přijemné magnetické „řechtačky“. Tento přijímač je možné již osadit i moduly pro příjem do pásma VHF a DAB+.

Aby ale nepřišli zkrátka milovníci portable příjmu, minulý rok se do „sériové“ výroby dostal velm zajímavý výrobek a tím byl plně přenosný přijímač s označením RDR Pocket (Reuter Digital Receiver), který jsem měl možnost osobně vidět a osahat letos ve Friedrichshafenu. Hovořil jsem o zajímavé historii spolupráce s jedním velmi sympatických externích spolupracovníků Burgharda, který se podílel na vývoji těchto přijímačů Ralphem Mennem. Přijímač RDR Pocket mne velmi zaujal už jenom  tím, že máte v ruce SDR přijímač, ke kterému nepotřebujete další počítač na sledování spektra.

Proto mne velmi potěšilo, že vývoj přijímačů neusnul a na obzoru jsou novinky ve formě spojení Windows tabletů s větší obrazovkou a stále ještě mobilního hardwaru s označením „RDR ePocket“. Znamená to tedy, že si přijdou na své i ti uživatelé, kteří preferují displeje s vyšším rozlišením. Ideální na portable a DX Campy.

Jelikož ale pro přijímače RDR musíte sáhnout poměrně hluboko do kapsy, je jasné, že se nebude jednat o zařízení na stole každého DXera, ale své příznivce si jistě najde. Ve Friedrichshafenu se třeba opět uvidíme a tentokrát nad novým přijímačem.