Zajímavá výběrová řízení

To, že státní složky nakupují radiotechniku nehospodárně nebo, podle mého mínění, neúčelně, jsem zde na webu již několikrát psal. Ve veřejném registru smluv opět bylo možné najít dvě zajímavé zakázky, které stojí nás, daňové poplatníky nemalé peníze a úplně zbytečně. Shodou okolností se jedná o přijímací techniku, která v jednom případě nemá vůbec opodstatnění a v druhém se jedná jen o nekoncepční řešení.

Zakázka 1.

Širokopásmový přijímač AOR AR6000 + DA3200 pro Institut Ochrany Obyvatelstva HZS ČR

Přijímač a anténa v cenové relaci 137.000,-Kč je rozhodně velmi zajímavou zakázkou. Jen pro připomenutí – AR6000 je čistě analogový přijímač pro příjem analogového vysílání v pásmech od krátkých vln do 6GHz. Jeho použitelnost je tedy pro tento institut naprosto nulová. Pokud se má jednat o přijímač, který má sloužit pro poslech a třeba zálohu provozu provozu HZS složek, je tato investice předražená jen asi 10x, protože stejnou službu zastane i obyčejná profesionální radiostanice nebo výrazně levnější varianta AR8600. Ostatní pásma, která tento přijímač umí poslouchat, jsou úplně zbytečná. Jediné logické vysvětlení tohoto nákupu je tedy pěkný vánoční dárek pro nějakého posluchače v řadách GŘ HZS.

 

Zakázka 2.

Obměna zařízení rádiového průzkumu stanovišť EB pro VÚ 3068 Opava

Přijímače AOR byly vždy využívány v armádě pro poslech všeho možného. Ačkoliv jejich parametry mají k úplné špičce daleko, neřadily se mezi low-end řadu typu levných skenerů. Jejich ovládání je poměrně přehledné a po stránce dálkové správy jsou také použitelné. Nicméně jsem žil v představě o tom, že se používají pro běžné spojaře jako příposlech. Vojenské jednotky “SIGINT” by měly používat profesionální řešení monitorování spektra. Nyní se ukazuje, že to nebude tak profesionální, jak by si člověk představil.

Smlouva totiž přestavuje vybavení mobilní jednotky SIGINT, které není na tak extra profesionální úrovni, jak by člověk předpokládal s ohledem o jak specializovanou jednotku se jedná. Ve smluvě je naznačeno jak celá jednotka funguje.

Koncepce monitorovací jednotky vychází ze starých dob, tj. vzájemně provázaných oddělených pracovišť. První pracoviště sleduje krátkovlnná pásma, detekuje signály a klasifikuje. To samé dělá druhá jednotka, ale v  pásmech vyšších (VKV až SHF). Po klasifikaci mohou být zájmové nebo neidentifikované stanice předány monitorovacímu pracovišti, které disponuje technikou pro příjem a nahrávání provozu. Součástí tohoto stanoviště je velitelské pracoviště, které určuje úkoly a komunikuje s nadřazeným velením.

Radiové vybavení jednotky:

 • 1x anténa na KV (všesměrová)
 • 4x anténa Logaritmicko-periodická pro pásma VKV
 • 1x všesměrová dipólová anténa VKV
 • Předzesilovač LNA-5000
 • Anténní maticový přepínač MAS2184
 • Přijímač EB510HF jako přehledový přijímač pro KV
 • Přijímač Winradio G315 jako přehledový přijímač pro KV
 • Přijímač SDR INTRIPLE EZ225  v režimu “skener” pro VKV
 • Přijímač SDR INTRIPLE EZ225 jako širokopásmový přijímač pro VKV
 • 2x AOR SR2000
 • 5x AOR AR5001D

Z tohoto seznamu jsou samozřejmě nejzajímavější poslední dvě položky, které jsou nekoncepčním řešením monitorovacího pracoviště.

Přehledová pracoviště založená na SDR přijímačích typu Rohde&Schwarz, WinRadio či Intriple jsou navržena rozumně. Zachycené vzorky signálů určených pro klasifikaci se dají distribuovat ve formě I/Q dat pomocí sítě nebo lokálního cloudu. K čemu je ale monitorovací stanoviště vybaveno technicky zastaralými přijímači AOR ? Já osobně bych klidně nahradil 7 AOR přijímačů jedním nebo více slušnějšími SDR přijímači. Pomocí funkce multi-VFO, jakou disponuje třeba program SDR konsole a pomocí více virtuálních zvukových karet bych normálně zaznamenával provoz. Výhodou je, že u multi-VFO můžete nastavit naprosto minimální parametry, protože pro sledování provozu nepotřebujete řešit spektrální analyzátor a můžete nastavit naprosto minimální šířku demodulovaného pásma. To znamená, že takových virtuálních přijímačů můžete provozovat s dobrým hardwarem opavdu hodně. To vše lze samozřejmě ovládat dálkově třeba přes virtuální plochu, takže ani dálková správa celé monitorovací stanice by neměla být zásadním problémem.

Pro nás, civilisty to má jeden pozitivní dopad. Třeba se armáda bude zbavovat starých přijímačů AR5000 za nějakou výprodejovou cenu.