Vylepšený SDR přijímač pro začátečníky

Pro většinu posluchačů je pojem RTL-SDR známý. Jedná se o levný DVB-T tuner, jehož základem je 8bitový SDR přijímač. Ačkoliv se jedná zařízení VELMI omezené kvality, je jeho jednoznačná deviza je pořizovací cena v řádech stokorun a velmi široká softwarová podpora pro všechny platformy. Originální přijímač má spoustu nedodělávek a je tedy vhodný pro úplné začátečníky nebo experimentátory, kteří tekový přijímač chtějí jen vyzkoušet a nebo hledají co nejlevnější alternativu jednoúčelového přijímače (například pro dekódování ACARS, nebo ADS-B).

Pokud vás ale tento přijímač zaujme, ale nechcete investovat větší peníze do „dospělého“ SDR přijímače, máte možnost pořídit si upravenou verzi RTL-SDR přijímače, která má vyřešeno několik základních problémů původního přijímače. Jedná se o upravenou vezi ze stránek www.RTL-SDR.com.

Upravená verze má následující výhody:

  • kovové pouzdro – lepší odstínění okolního rušení, na spodní straně je umístěna teplovodivá guma, která odvádí teplo z procesoru na tělo přijímače, nemělo by tedy dojít k přehřátí přijímače.
  • TCXO – teplotně-kompenzovaný oscilátor, který odstaňuje problém s kmitočtovým offsetem a celkovou teplotní nestabilitou. Pokud vám stačí přesnost kmitočtu někde v řádu desítek Hz, je problém vyřešen
  • Anténní konektor – přijpojení externí antény je pomocí klasického SMA konektoru. NEní tedy potřeba kupovat speciální redukce, nebo bastlit koaxiální propojky.
  • Možnost připojení externího zdroje kmitočtu – pro aplikace ve kterých potřebujete mnohem vyšší přesnost a stabilitu přijímače (nutno připojit na desku DPS).
  • BIAS-T – implementovaný softwarově ovládaný zdroj napájení 4,5V do anténního konektoru pro možné napájení předzesilovače.
  • KV konvetor – na DPS je implementovaný impedanční transformátor pro připojení KV antény na vstup RTL-SDR (direct sampling mód) a možnost poslechu rozsahu 0 – 28,8 MHz (zde ovšem bude potřeba připojit pre-selektor ideálně s nastavením zisku či útlumu z důvodu velmi nízké odolnosti vstupu)

Výhoda tohoto přijímače je opět ve velmi výhodné ceně kolem 500,-Kč a velmi široké použitelnosti pro civilní projekty, nebo jen jako zajímavý jednoduchý přehledový SDR přijímač. Toto zařízení můžete koupit nejen v Číně, ale i v Evropě například přes E-bay.