(ex) U:FON už zase ruší UHF pásmo

Radost z toho, když byla před dvěma lety vypnuta rušící síť U:FON, pracující v pásmu 420 MHz bohužel netrvala dlouho. Po té, co oficiálně zkrachovala firma, která tuto síť provozovala, aby nemusela čínskému dodejci technologie platit cca miliardu, převzala pomocí akciového veletoče firma virtuální firma Air Telecom. Když tato firma také zmizela a začalo postupné vypínání sítě U:FON, oddychl si nejeden posluchač, ale také vstupy přijímačů a bylo možné odpojit přebytečné pásmové zádrže.

Vznikla ovšem bohužel firma Nordic Telecom, která začínala jako virtuální operátor, pak vyhrála soutěž na pásmo 3,7 GHz a nakonec vykopala z hrobu pásmo 420 MHz, kde začala budovat LTE síť. Tato síť používá kanál široký 2,7 MHz (421.150 MHz – 423.850 MHz), to by mělo umožnit přenos maximálně 20 Mbit/s. Pro nás, kteří sledujeme UHF pásma, to bude opět další zdroj rušení a bude potřeba opět doplňovat do anténních rozvodů pásmové zádrže a opět to bude nápor na vstupní obvody přijímací techniky, RTV přijímačů a rozvodů DVB-T.

Doufejme tedy, že se bude jednat o nepovedený podnikatelský záměr a tato LTE technologie v dohledné době zkrachuje. To nepřeji firmě Nordic telecom jako takové, ale této další zbytečné rušící technologii v UHF pásmu. ČR je v tomto směru bohužel unikát. Buduje širokopásmové internetové sítě tam, kde mají západní evropské země stragické nebo civilní sítě nezávislé na mobilních operátorech a ČTÚ pak řeší stovky případů, kdy tento systém ruší jiné technologie nebo příjem RTV.