UNIDEN SDS200 je na světě

Je to už několik dlouhých let, kdy firma UNIDEN vydala naposledy mobilní skener. Poslední roky se specializovala především na ruční zařízení typu UBCD3600, BCD436 HP a nejnovější SDS100. Nyní spatřil světlo světa nový mobilní skener s označením SDS200. Jedná se řadu přijímačů kopírující nový typ přijímačů s SDR jádrem a novým designem.

Přední panel obsahuje 3,5″ nedotykový barevný displej, tři funkční tlačítka s proměnlivou funkcí dle režimu přijímače. Rozsah a funkce přijímače nevybočuje ze standardní řadu UNIDEN tj. Rozsah 25-1300 MHz s mezerami, AM,FM. V základní verzi opět nebude přijímač mít digitální druhy provozu a bude nutné je dokoupit (což je v Evropě velký problém), anebo koupit verzi u evropského prodejce už s licencí, ale s tím, že si značně připlatíte za dovoz + poštovné z Holandska. Avizované digitální druhy provozu: DMR TIER II, DMR TIER III, NXDN, APCO25, EDACS PROVOICE.

Velkou zajímavostí je možnost připojení přijímače přímo do počítačové sítě a jeho ovládání + streamování zvuku po internetu. K dispozici budou samozřejmě všechny základní funkce tj. CTCSS/DCS instantní dekodér, funkce Close Call, funkce Discovery a Analyze, uživatelsky definovatelné rastry a modulace v pásmech a uživatelsky definovatelný displej, jak tomu je u nové řady skenerů SDS.

Co se týká designové stránky je to trochu podivně poskládané. Konektory LAN, nebo USB slot pro FLASH paměť jsou z přední strany, takže budou při použití překážet. Na zadní straně je použit extra 6 pinový telefonní konektor pro připojení GPS, takže si musíte koupit speciální GPS, nebo si jej zbastlit, zatímco starý typ přijímačů měl klasický RS232 konektor a bylo možné použít jakoukoliv GPS s CAN9 konektorem. MicroUSB konktor je naštěstí použit na obou stranách přijímače a čtečka MicroSD karet je sice na předním panelu, ta ale nepřekáží. Přijímač opět nemá výstup z diskriminátoru (flat-audio), ale otázkou je, zda bude vůbec u SDR přijímače tato funkce k dispozici. U starší řady to není problém vyvést ven a zpracovávat data v počítači, u nové řady, pokud to nebude podporovat streamování přes USB nebo LAN to již nebude k dispozici.

Když se na přijímač podíváte, je vám na první pohled jasné, že toto zařízení překoná v základu cenovou hranici 20.000 Kč a k tomu budete muset připočítat i cenu za digitální licence. Je tedy velkou otázkou, kolik lidí bude ochotné tyto peníze za nový skener dát a jakým přínosem toto zařízení bude oproti starší řadě. Myslím, že jednu výhodu by to rozhodně mohlo přinést a tou je sražení ceny předchozí řady na rozumnou úroveň, protože to po funkční stránce nebude v současné době žádným velkým přínosem. Pokud chcete přejít ze staré řady UBC3500 do řady HP, je to určitě zajímavou alternativou, pokud ale vlastníte již přijímač řady HP, je to velmi na zváženou, zda se vyplatí do tohoto přijímače zainvestovat nemalé peníze.