Crossed Loop verze 2

Smyčková anténa první verze
Smyčková anténa první verze

Od profesionální radiotechniky se vraťme zpět k amatérským konstrukcím. Před dvěma lety jsem zde popisoval experimenty s amatérskou stavbou dvojité smyčkové antény se zesilovačem od LZ1AQ. Jedná se o anténu, která umožňuje poslech pásem od dlouhých vln až po horní krátkovlnná pásma a to i v místech naprosto nevhodných. Takovým typickým místem je moderní panelová a městská zástavba vůbec. Jelikož anténa přijímá jen magnetickou složku radiových vln, je podstatná část průmyslového rušení ze spínaných zdrojů výrazně potlačena. Tato anténa má následující výhody:

  • kompaktní rozměry (cca 1x1x1m) – lze instalovat i na obyčejný satelitní výložník
  • výrazné potlačení průmyslového rušení
  • možnost přepínání směrů příjmu a tím i další odsměrování zdroje rušení
  • vysoký zisk interního zesilovače
  • vysoká linearita interního zesilovače
  • plovoucí vedení (induktivně vázané), které na sebe neváže rušení
  • napájení klasických 12V
  • vedení jediným kabelem typu FTP (napájení, ovládání i signál)
  • jednoduchá konstrukce
  • malé pořizovací náklady

Moje původní jednoduchá konstrukce tvořená dvěma trubkami do podlahového topení a kusu elektrikářské trubky, je velmi vhodná pro testování a rychlou kontrukci antény při časové presu. Tato kontrukce má ovšem několik nevýhod. Jednak je problematická demontáž, protože nelze anténu rozumně demontovat a převážet (lze ji demontovat jen na základní díly tj. jednotlivé smyčky a podpěrnou trubku) a pak je celkově tato kontrukce neodolná vůči povětrnostním vlivům.

Za minulé dva roky jsem několikrát anténu převážel na DX Campy, což znamenalo demontáž a zpětnou montáž a ne vždy v ideálních teplotních a povětrnostních podmínkác. To se podepsalo na kvalitě připojení zesilovače a smyček. Musel jsem tedy několikrát repasovat připojovací body. Minulý rok navíc na jaře přišel silný vichr a anténu na slabé bílé elektrikářské trubce bez větších problémů zlomil. Bílá slabá trubka rozhodně není vhodná středová podpěra pro trvalou montáž nebo instalaci na střechu. Mnohem lepší je trubka pro venkovní instalace nebo nějaká tlustostěnná trubka.

Nakonec jsem se rozhodl udělat radikální řez a postavit nové smyčky a tentokrát z pevného hliníkového jeklu ale současně lehce demontovatelné. Zjistil jsem, že na internetu bez problému objednáte nařezané hliníkové profily na vámi zadané délky a za dva dni je máte doma.

Udělal jsem také změnu v použité krabičce. Originální krabička, ve které se zesilovač prodává je sice použitelná, ale máte problém s dlouhými samořeznými šrouby obzvlášť, pokud chcete čas od času dělat nějaké pokusy a potřebujete ji vícekrát za sebou otevírat. V tomto směru je výborná průmyslová krabička s rychlo-otevíráním ZPS10 (například ZDE), která je nejen odolná proti vodě, ale hlavně ji můžete přišroubovat, aniž jste vrtali díry do zadní části krabičky. Jako průchodku pro přívodní FTP kabel a vývody na připojení smyček jsem použil jednu velmi šikovnou reklamní (rozumněj „zdarma“) průchodku od iCotek KVT-ER 32.

Samotné smyčky jsou do čtverce šroubované hliníkové jekly 15×15 mm spojené v rozích klasickými úhelníky, které se dají koupit v jakémkoliv železářství za 7 korun. Jekly jsou šroubované naskrz pomocí šroubů M4x25 a M4x30. Některé části smyček jsou napevno spojeny pomocí pojistných matic a některé jsou pomocí matek – křídlovek pro snadnou demontáž. Celá anténa je tak dělena na 6 částí. 4 bočnice, horní kříž a spodní kříž s elektronikou. To celé se pohodlně složí i do kufru velmi malého auta a celá instalace by na DX Campu neměla trvat déle, než 15 minut.

Jako výborná testovací situace byl silný vítr, který se nad ČR proháněl v minulých dnech a i bez jakéhokoliv kotvení byla anténa velmi stabilní. Ani během větrných poryvů jsem v příjmu nezaznamenával žádné výpadky, nebo praskání z nedokonalého spojení mezi smyčkami a připojovacími vodiči.

Nechme tedy anténu jejímu osudu vydanou na milosi či nemilost rozmary počasí a uvidíme na konci letošní sezóny, zda je tato koncepce použitelná, nebo zda bude potřeba ještě dál vyvíjet konstrukci antény.