Výroční setkání CSDXC a malý DX Camp – Blansko

O víkendu 15. – 17.3. se konalo výroční setkání československého DX klubu. Setkání se konalo v celkem zajímavé lokalitě na kopci nad Blanskem. Samotné setkání předcházel krátký DX Camp, kterého jsem se také zúčastnil. Účelem byl jak test nového mobilního radioskeneru SDS200, tak především test komunikačního přijímače ICOM R8600 (ukázka zájemcům) a test inovované antény LZ1AQ v místech s nižší úrovní rušení.

Již cesta 200 km přes větší města i malé vesnice s různou skladbou rušení, různé kombinace různě silných vysílačů ukázala, že je SDS200 opravdu výborný přijímač na cesty. Jednak nemá vůbec žádný problém v pásmu UHF s drážním systémem TRS (oproti starším verzím mobilních skenerů, které se spolehlivě zahlcovaly), takže bylo možné slyšet provoz jak na vstupu do TRS, tak simplexní provoz v pásmu 457 MHz. Párkrát jsem sice zaslechl zavrčení DMR sítě ČEZnet na kmitočtu, kde nemá co dělat, ale bylo to vždy v místě, kde byl převaděč doslova co by kamenem dohodil, a to jen na vybraných kmitočtech. Co mne ovšem naprosto překvapilo, byl bezproblémový příjem stanic BMIS v pásmu 70 MHz pod takovým vysílačem, jakým byl nedaleký Kojál. Ačkoliv z Kojálu vysílá několik velmi silných rozhlasových stanic v pásmu CCIR a několik multiplexů DVB-T, Uniden o nich nevěděl a na všech pásmech byl slyšitelný provoz, a to jak z Brna, tak olomouckého a zlínského kraje. I velmi slabé stanice DMR z Olomoucka SDS200 bez problému dekódoval (pokud nebyly rušeny z Rakouska) a tak za mne celkově palec nahoru. Inu, pokud se neobjevují v pásmu stanice na úrovni -40dBm, je Uniden bez problému použitelný. Možná do toho už zasáhl krátce před výročním setkání vydaný firmware, který doplnil do přijímače volbu nových filtrů. Před odjezdem jsem tyto nové filtry vyzkoušel a v leteckém pásmu jsem zaznamenal znatelné zlepšení odolnosti přijímače a tato cesta moje zjištění ještě více potvrdila.

Dalším testem byla nová skládací anténa LZ1AQ. Měl jsem trochu obavu z dlouhé doby montáže a demontáže, ale nakonec to vše dopadlo velmi dobře a montáž trvala asi půl hodinky včetně instalace na malý stožárek. Bohužel jsem měl špatný nápad připevnit stožár s anténou ke stěně budovy, a to se příliš neosvědčilo. Anténa sice poslouchala dobře, ale v budově vznikalo všelijaké rušení, které degradovalo příjem jak na dlouhých vlnách v pásmu NDB, tak ve vyšších pásmech. Rozhodl jsem se následující den instalovat anténu pár metrů od budovy, klasicky zakotvit stožárek a snížit jeho výšku. A to byl rozdíl. Základní úroveň šumu spadla na takovou úroveň, že jsem měl podezření, zda se s anténou něco nestalo, ale následný příjem DX stanic mne přesvědčil, že byla v naprostém pořádku.

V pásmu krátkých vln jsem zachytil následující velmi zajímavé stanice:

 • 1925 kHz Humber Coast Guard (G)
 • 5670 kHz Colombo Aero (IND)
 • 6661 kHz Mumbai Aero (IND)
 • 6676 kHz Bangkok Meteo (THA)
 • 6676 kHz Mumbai Meteo (IND)
 • 6679 kHz Auckland Meteo (NZL)
 • 6765.1 kHz Bangkok Radio (THA)
 • 8113 kHz Wiluna Radio (AUS)
 • 8743 kHz Bangkok Radio (THA)
 • 8764 kHz Chesapeake USCG (USA)
 • 8834 kHz Johannesburg Aero (AFS)
 • 8903 kHz Ndjamena Aero (TCD)
 • 9110 kHz Boston Meteo (USA)
 • 11300 kHz Khartoum Aero (SDN)
 • 11300 kHz Mogadishu Aero (SOM)
 • 11396 kHz New York Aero (USA)
 • 12579 kHz Buenos Aires Radio (ARG)
 • 12923 kHz Soul Radio (KOR)
 • 13270 kHz Hat Yai Aero (THA)

Dalším velkým překvapením byl příjem na středních vlnách. Výborné podmínky způsobily, že bylo po ránu možné slyšet stanice ze severní Ameriky a Karibiku.

Součástí testů byla možnost nahrávat I/Q data z celého dlouhovlnného či středovlnného pásma do „kontejneru“. Pro tento účel jsem nezvolil paradoxně klasický notebook, ale miniaturní 7″ notebook s označením GPD Pocket 2, který disponuje zajímavou konfigurací: procesor Intel Core m3-7y30 (4×2,6GHz max), 8GB RAM a SSD128GB disk. Asi před rokem jsem testoval GPD pocket první generace a ten mne příliš o své rychlosti nepřesvědčil, ale toto je jiná liga. K mému překvapení bez problému zvládl nejen SDR přijímač AirSpy na 10MHz široké pásmo včetně dalších dekodérů, ale také poměrně velmi náročný program SDR Console přímo s přijímačem ICOM R8600 a zvládl přes něj nahrávat „kontejner“ 2MHz (1 GB / 2 minuty nahrávky) širokého pásma. Klasické dekodéry digitálních krátkovlnných provozů dekódované z demodulovaného signálu včetně DRM mu samozřejmě nedělalo nejmenší problémy, a to včetně připojení Icoma jako externí zvukové karty. Zkrátka, miniaturní počítač na portable nebo DX Campy je tato druhá verze GPD naprosto použitelná.

Co se týká samotného setkání, velmi rád jsem se opět viděl s přáteli z DX klubu, vyslechl jsem několik velmi zajímavých přednášek na téma rozhlasového vysílání a použití profesionálních softwarů pro DXing a velmi zajímavou exkurzi na nedaleký vysílač Kojál.

Výroční setkání mi tedy pomohlo vyzkoušet přijímací techniku před hlavní sezónou, ověřil jsem si, že kombinace Icom R8600 a Crossed Loop LZ1AQ je skvělá DXingová kombinace, že je mobilní skener SDS200 naprosto použitelný v autě na cestách a v neposlední řadě velmi příjemné a přínosné setkání s lidmi (nejen) z ČS DX klubu.