Whistler vzdal vývoj nových skenerů

Známá firma WHISTLER (původně GRE), která má “na svědomí” u nás nepříliš známé, ale za mořem velmi oblíbené radioskenery TRX-1 a TRX-2 (zde na stránce si můžete přečíst recenzi na mobilní verzi TRX-2), anoncovala v polovině minulého roku vývoj nových digitálních skenerů s označením TRX-100 a TRX-200. Tyto skenery shodou okolností měly být další přijímače jejichž základem měl být SDR přijímač. Měly umožnit poslech všech běžných základních analogových a digitálních druhů provozu podobně jako předchozí. Tj. AM,FM, DMR, NXDN, APCO25.

Minulý měsíc firma suše na Twitteru oznámila, že vývoj těchto nových přijímačů ukončila a přijímače na trh nevyjdou. Pokusím se tedy zaspekulovat, proč k tomuto kroku firma Whistler přistoupila. Napadají mne tři logické důvody proč tomu došlo.

  1. Finanční důvody – firma WHISTLER na tom nemusí být příliš dobře a vývoj nových skenerů stojí nemalé peníze, které firma již odmítla investovat. Typickým příkladem může být i firma UNIDEN, která zainvestovala velké peníze do vývoje SDS200 a to pak musela rychle vydat na trh i s nedotaženým firmwarem, aby se zaplatila alespoň část vývoje. A vzhledem k okamžitě vyprodanému skladu přijímačů v Americe to asi nebyl úplně špatný tah.
  2. Finančně-konkurenční důvod – konkurenční firma UNIDEN přišla s novou řadou skenerů s označením SDSxxx a tím přebrala podstatnou část potenciálních zákazníků a je tedy velkou otázkou, jak úspěšný prodej by byl v jádru podobných přijímačů. Zda by vůbec prodalo tolik kusů, aby se zaplatil roční vývoj přijímačů.
  3. Nejméně pravděpodobný, ale ne-nemožný důvod by mohl být, že firma WHISTLER zjistila, že současné SDR čipy do skenerů nestojí za nic a způsobují velké problémy v příjmu silných signálů. Znamenalo by to tedy velké zásahy do hardwaru a softwaru přijímačů, které by nikdo nezaplatil. Firma AOR na úpravu přijímačů rezignovala a vše dohání jen na straně licencí za nové a nové digitální druhy provozu. Firma UNIDEN šla cestou softwarových úprav chování vstupních částí přijímačů a samotné SDR části – zatím je úspěšná jen částečně a nemyslím si, že by  se stal zázrak a pouhým parametrem by se vše srovnalo.