DX Camp Krušné hory 2019

Poslechová sezóna vrcholí. Letos se konal velký celotýdenní DX Camp na západě republiky v Krušných horách. Na východní straně Krušných hor nedaleko Klášterce nad Ohří najdete skvělá místa, která jsou velmi vhodná pro sledování vnitrozemské radiové komunikace. Jednak je zde omezen příjem ze zahraničí a současně je zde výborný „radiový“ výhled do republiky. Na tomto místě je možné jednak testovat klasické anténní systémy typu „ground plane“, které vám umožní sledování stanic až někam k Vysočině, ale také směrové ziskové antény, které vám posunou horizont až na jižní Moravu. Počasí nám opět vyšlo na jedničku, takže jsme měli možnost plně realizovat naše plánované testy a samozřejmě se věnovat radiovému provozu.

Technika

Jako hlavní anténa byla postavena osvědčená soustava dvou stožárů s extra anténami pro pásmo VHF a UHF. Pro pásmo VHF byla použita klasická diskona Diamond D130 a pro UHF pásma Sirio UHF válec. U Sirio válce jsme použili pásmovou zádrž nad 470 MHz (především kvůli rušení z LTE sítí) a nízkošumový předzesilovač. U VHF antény byla zařazena klasická zádrž CCIR „žlutá krabička“. Ačkoliv vyrábí TEROZ zádrž s mnohem lepšími parametry, bohužel nemá v těchto filtrech implementovanou horní propust nad 30 MHz. Jelikož jsme použili pro anténu VHF čínský předzesilovač s SPF5189z, je to bohužel nutné. Tyto zesilovače jsou velmi stabilní, mají velmi dobré parametry, co týká linearity, vysokého zisku a nízkého šumu. Problém je bohužel v tom, že se na nich „mixují“ stanice ze středních a krátkých vln. Pokud použijete klasickou žlutou krabičku vyvinutou pro starý skener MVT7100, kterým tímto neduhem trpěl také, nebudete o tomto problému vůbec vědět. Současně s tím vyřešíte i absenci zkratovací cívky pro statickou elektřinu, která je součástí tohoto filtru.

Obě antény byly sloučeny do pásmového slučovače s průchozím napájením do obou anténních větví. V minulých letech, kdy docházelo k zakmitávání soustavy kvůli vazbám mezi napájecími cívkami. Tento problém jsem úspěšně odstranil mechanickou orientací cívek, čímž nemohou vznikat žádné vazby.

Před pár lety jsem si říkal, že je 16 výstupů z aktivního rozbočovače pro přijímače úplně dostačující pro jakýkoliv DX Camp. Letos už jsme se dostali na limitu a připojené byly opravdu všechny výstupy. Postupný trend zvyšujícího se počtu přijímačů znamená, že bude potřeba pomalu zvažovat nad aktualizací rozbočení na více přijímačů. Je to pravděpodobně způsobeno trendem používání autonomních přijímačů typu UNIDEN, které umí automaticky ukládat provoz bez zásahu uživatele. Vedle toho se mnohem častěji používají SDR přijímače, které jsou používány pro podrobnou analýzu pásma. Zkrátka doba, kdy měl jeden posluchač na stoje jen jeden přijímač, je zkrátka pryč. To, že je tento systém velmi efektivní jsme si mohli vyzkoušet v minulých letech, kdy byly nezřídka zachyceny i radiové sítě, které byly ještě ve fázi testů a nastavování. Následkem této změny přístupu k prohledávání pásem je, že z si DX Campu posluchači odváží tak 50-70 procent aktivně nalezených stanic, ale také spoustu dat, která mohou následně zkoumat doma a doplňovat tak informace k zachyceným stanicím, nebo i nalezení nových, na které se během akce nepřišlo.

Bohužel zatím není k dispozici nějaký efektivní softwarový nástroj, nějaký informační systém pro sdílení dat a informací mezi posluchači, který by mohl sloužit pro upřesňování nalezených stanic, popřípadě export dat pro přijímače. Obávám se, že to na nekomerční úrovni asi nepůjde.

Jako zajímavost byla instalována směrová anténa původně používaná na směrové spoje TRS pro pásmo UHF na rotátoru. Díky ní bylo možné směrovat některé nové sítě a tipovat, které služby by mohly být z daného směru slyšitelné.

V chatě byla určena velká poslechová místnost vybavena perfektně se hodícími stoly pro techniku přijímací i počítačovou. Zde byl realizován i zmíněný rozvod signálu k přijímačům a současně také rozvod 12V s novým zdrojem. Ten se také stal předmětem zkoumání, co se týkalo trvalého zatížení, jelikož při plném zatížení atakovala spotřeba hranici jištění 10A trvalého odběru. Zdroj je dimenzován na 12A trvalého a 20A špičkového odběru. S aktivním chlazením jak chladiče stabilizátorů, tak transformátoru, nebyl s odvodem tepla žádný výrazný problém. Co se bohužel projevilo, byla zřejmě nedostatečná ochrana proti rozkmitávání stabilizačního prvku, nebo usměrňovače, protože se objevovalo rušení v pásmu kolem 31 a 49 MHz. Na příští akci bude potřeba ještě do zdroje doplnit další blokační kondenzátory a možná i do jednotlivých podružných svorkovnic. Je to zkrátka výzkum a vývoj.

Další technika, kterou jsem potřeboval vyzkoušet, byla bezdrátová sluchátka, která měla jako zdroj signálu Bluetoothový transmitter, před kterým byl miniaturní mixážní pult, který spojoval zvuk ze všech 4 přijímačů. Tato technika se opět velmi osvědčila.

Jako další test techniky, byl staro-nový notebook Microsoft Surface. Ten jsem chtěl otestovat nejen jako ovládač SDR AirSpy a dekodér pro digitální data pod Windows, ale také jak se popere s delším provozem Linuxových programů tetrapol-kit v multiterminálovém režimu. Nakonec jsem byl velmi mile překvapen, jak spolehlivostí a plynulostí ovládání SDR programů. Co se týká dekódovacích programů, tam jsem nenarazil na žádný problém a dekódování 24 kanálů současně v linuxovém terminálu nedělalo Surface žádný problém.

Příjem

Letos bylo pro mne trochu zklamáním, i když ne neočekávaným, protože téměř nebyla aktivní vrstva Es. Pokud MUF (Maximal Usable Frequency) stouplo nad 120 MHz, bylo to většinou vzácností anebo ve velkých dálkách, které byly daleko za naším radiovým horizontem. V praxi to znamenalo, že jsem zachytil jen jeden maják VOR z Ruska, ale jinak nic zajímavého. Spodní pásma 50 MHz byla samozřejmě aktivní, zachycena byla dokonce analogová TV z Ruska.

Ve spodním pásmu 30-50 MHz bylo zachyceno několik lokálních radiových linek, které zřejmě sloužily pro spojení ve vojenském prostoru, ale nebyly evidentně postaveny příliš kvalitně, jelikož tam docházelo k častému rušení nebo dokonce k hlasovým výpadkům na digitálních linkách. Zkrátka nebyla to příliš dobrá vizitka doupovských spojařů.

Za to VHF a UHF profi pásmo mne opět potěšilo množstvím aktivních stanic, a dokonce i narůstající tendencí počtu radiových sítí. Prostě stále je co sledovat a díky těmto sítím i sledovat měnící se radiové podmínky. Stanice systému IZS sice už v klasickém analogovém provozu neuslyšíme, ale jelikož mne nezajímá obsah zpráv, ale topologie radiových sítí a podmínky šíření, stačí mi pro tyto účely i průmyslové radiové sítě. Bohužel stále platí pravidlo, že je v dnešní době digitální skener nebo SDR přijímač čím dál tím více nutností.

V leteckém pásmu jsem díky ranním zlepšeným podmínkám šíření slyšel stanice z Mnichova, Vídně a samozřejmě i ranní zkoušky našeho CRC z různých kót. Pro tyto účely se opravdu osvědčil ICOM R8600, který zachytil a nahrál i velmi slabé vzdálené kóty z jižní Moravy. Icoma jsem použil i na sledování lokálních malých letišť, kde je provoz minimální.

Jako test provozu jsem na DX Camp vzal klasickou sestavu přijímačů a k tomu ruční skener UNIDEN SDS100. To je přijímač, který sice nevyniká přijímacími parametry (především v analogovém režimu), ale po softwarové stránce na sledování digitálních radiostanic, je to rozhodně zajímavé zařízení. Na této kótě a naší anténní soustavě se ovšem SDS100ka chovala kupodivu poměrně mravně a když jsem ji nepouštěl na letecké pásmo, bylo možné poslouchat a případně nahrávat pro pozdější analýzu i velmi slabé stanice.

Všechny ty drahé digitální skenery nakonec strčila do kapsy stanice AnyTone. Když jsem sledoval slabé digitální stanice na sdílených frekvencích, ani starší řada Unidenů BCD536, ani novější řada SDS100 (která by měla dekódovat mnohem slabší signály) nebyly schopné rozumně simplexní stanice rozluštit. Pak se vyzkoušela amatérská stanice AnyTone D868UV, ta na první dobrou rozluštila spolehlivě jak hlas, tak i informace o stanicích.

Na DX Campu jsme měli na test profesionální radiostanice KENWOOD NX-3820E, u kterých jsme si mohli vyzkoušet systém NEXEDGE, respektive jeho dekódování pomocí softwaru, hardwarového dekodéru a přijímačem ICOM R8600. Kvalita přednesu odpovídala zvolenému druhu provozu (NXDN 4800 vs. 9600) a zajímavé bylo, že ICOM dokázal identifikovat šifrovaný a nešifrovaný provoz. Když jsem zadal v ICOMu správný kód, bez problému byl provoz srozumitelný a když byl kód vypnut, přijímač ho vyřadil také. Hardwarový dekodér AOR ARD300 to například neumí vypnout a uživatel tak nepozná, zda má špatný klíč, nebo je šifrování vypnuté.

Na poslech krátkých vln jsem instaloval moji oblíbenou dvojitou smyčkovou anténu LZ1AQ. Bohužel již začala sezóna letních bouřek, a tak bylo pásmo dlouhých vln použitelné jen velmi omezeně. V podstatě jsem musel čekat až do pozdních nočních hodin, aby bouřková aktivita trochu opadla a bylo možné něco slyšet. Nahrál jsem si pár konzerv (rozuměj I/Q data z celého pásma) pro pozdější analýzu NDB majáků a tím bohužel moje veškerá aktivita v těchto spodních pásmech skončila.

Neposlechové aktivity

Úroveň ubytování nás letos opět příjemně překvapila. Jednak byla větší část chaty (včetně poslechové místnosti) renovována, ale i venek doznal příjemných změn. Na zahradu přibyl bazén na tři tempa pro příjemné osvěžení po parném dni. K dispozici bylo i ohniště k opékání buřtů, čehož jsme samozřejmě využili. Zkrátka ubytování a zázemí poslechu bylo nadstandardní a umožňovalo nejen nerušený poslech, ale také možnosti odreagování od sezení u rádií a prostory pro živou diskusi na různá témata.

Součástí DX Campu byla tradiční návštěva kóty Klínovec, kde bylo možné alespoň v mobilních podmínkách sledovat pásmo a hledat vzdálené stanice, které samotné Krušné hory radiově stíní (například Ašsko). Stará věž rozhledny byla již před pár lety renovována, ale bohužel restaurace pod ní je stále v desolátním stavu. Takže je tak trochu paradoxní pohled na celý vrchol Klínovce, kde vedle sebe stojí spousta nových vleků, moderních budov, moderních dřevěných chat, do budoucna i procházka v oblacích a vedle toho stojí přímo na vrcholu velká ruina.

Pro zájemce byla domluvena i krátká návštěva a prohlídka nedalekého letiště Karlovy Vary. Vedle letiště stojí Vítkova Hora s pěknou restaurací a výhledem na Karlovy Vary. Vedle ní je malý spojovací bod pro internetové linky místního providera. Tam nás zaujalo, jak fušersky pracovníci místního providera CC-internet přistoupili. Abych to uvedl na pravou míru, podivně instalované mikrovlnné spoje, na zemi válející se Ethernetové kabely, chybějící uzemnění apod. není moc dobrou vizitkou firmy.

Závěr

Schrumáž kabelů na poslechovém místě

Letošní velký DX Camp v Krušných horách je za námi a opět si z něj můžeme odnést několik zásadních poznatků. První zásadní poznatek je, že aktivita v radiových pásmech mimo umírající pásmo 66-88 MHz nijak výrazně neklesá, jen se mění struktura stanic a obsazení pásem. Sítě IZS byly velmi často nahrazeny sítěmi průmyslovými, které jsou díky dobré ekonomické situaci na vzestupu. Jsem rád, že tento obor, tedy radiová komunikace, neumírá ani v době internetu a mobilních sítí. Pořizovací a provozní náklady hovoří stále ve prospěch klasických profesionálních radiostanic i když v moderní podobě ve formě digitálních sítí.

Na jednu stranu jsem rád, že nás přijímací technika nezradila. Od stavby stožárů první den nebylo v podstatě na hlavní anténu potřeba sáhnout. Znamená to tedy, že je tato stránka na dobré úrovni. Co bude ovšem potřeba řešit, je centrální napájení, jeho VF blokace a možná i celková revize zapojení napájecích ostrůvků. Další zásadní výzvou pro příští sezónu bude projekt nového děliče anténního rozvodu. Jelikož se zvýšil počet přijímačů stole každého účastníka, bude potřeba tuto situaci řešit.

Kvalita ubytování byla na výborné úrovni a nelze než poděkovat majitelům, že se takto starají o chatu. Počasí se vydařilo a příroda nám opět připravila krásné rozhledy do krajiny i s ranní inverzní mlhou v údolích pod Krušnými horami. Myslím, že si všichni zúčastnění opravdu přišli na své, a to jak po stránce příjmové, tak po stránce psychického i fyzického odpočinku od městského stresového prostředí. Zkrátka neznám lepší relax, než si sednout večer na zápraží s vychlazeným pivem, výhledem z hor do kraje a debatovat o rádiu 🙂