Jizerská padesátka po padesáté

Padesátý ročník jizerské padesátky znamenal několik zajímavých změn a to nejen organizačních, tak také z pohledu radiového. Předchozí ročníky jizerské padesátky se konaly ve znamení velkých problémů s přítomností a kvalitou sněhu na trati a bedřichovském areálu. Některé minulé ročníky byly téměř bez sněhu, nebo velmi nekvalitním povrchu. Celé to vyvrcholilo tím, že se jeden z minulých ročníků nekonal vůbec a poslední se konal jen v okolí stadionu, kde bylo navezeno větší množství sněhu, ale deštivé počasí jeho kvalitu rozhodně nezvýšilo. Výsledkem bylo přesunutí tohoto slavného závodu o měsíc ( přesněji ze začátku ledna na polovinu února). Myslím, že to byl krok správným směrem i když by se letos mohl konat závod i v původním termínu.

Co se týká radiokomunikačního hlediska, areál Bedřichov je vždy při takové akci velmi rádiově – aktivní. Tentokrát jsem si na tuto akci sebou vzal malý počítač a AirSpy, abych mohl efektivně prozkoumat radiová pásma. Jednak mne zajímalo, jak je kombinace „mininotebook a AirSpy“ efektivní při průzkumu radiových pásem v terénu a také mne zajímalo, jak se tato soustava bude chovat ve venkovních „nepokojových“ teplotách, což znamenalo konkrétně na stadionu lehce nad nulou. Výsledek byl překvapivě výborný. Díky 8 MHz širokému pásmu byl průzkum pásma 146-800 MHz velmi svižný a velmi rychle odhalil aktivní kmitočty v okolí.

kontejner ČRo 1 Radiožurnál

První zajímavostí bylo realizované spojení mezi režií a kamerami jak na stadionu, tak pohyblivými nad a na trati. Nad Jizerskými horami kroužilo letadlo Beech B200 belgické firmy Air Service Liege (mimochodem bývalé letadlo OK-LFB) na jehož palubě byl aktivní převaděč na duplexním páru 466.050 / 456.050 (CTCSS 67 Hz) . Jelikož se letadlo pohybovalo ve výšce cca 7 km, byl tento převaděč slyšet bez problémů na většině území ČR.

O přenos obrazu z mobilních kamer se starala francouzská firma AMP Visual TV. Komunikace francouzských techniků probíhala na frekvenci 465.750 (CTCSS 103 Hz) s atypickým odskokem -11 MHz. Současně bylo z přenosových vozů vysíláno několik datových vysílání na frekvencích 463,350 / 453,350 MHz, 463,250 MHz (úzkopásmová data) a 456,350 (širokopásmová data).

studio ČT

Pořadatelé závodu používali sdílené frekvence 448,610 (CTCSS 151 Hz) a 173,050 MHz. Koordinaci dopravy a parkování na Bedřichově se zhostili dobrovolní hasiči z okolí a komunikovali na hasičském kanálu 173.725 (kanál U).

Přijímač AirSpy se osvědčil jako výborný vyhledávač bezdrátových mikrofonů a mikroportů. Na stadionu byly aktivní jak mikrofony pro lokální použití (ozvučení stadionu), tak pro účely české televize. Pomocí AirSpy a programu SDR Sharp jsem během chvíle nalezl používané frekvence těchto malých vysílačů. V minulých letech používala ČT frekvence kolem 800 MHz, ale jelikož bylo toto pásmo přiděleno mobilním operátorům sítí LTE, přestaly se tyto frekvence používat. V areálu Bedřichova byly použity následující QRG:

Mikroport v DVB-T pásmu
  • 519.000 MHz – WFM (85 kHz) audio linka studia ČT
  • 571.700 MHz – mikroport studio ČT
  • 566.000 MHz- mikroport stany (kamera ?)
  • 688.400 MHz – přenos zvukové kulisy stadionu
  • 734.000 MHz – mikrofon moderátora na stadionu
  • 749.200 MHz – mikroport studio ČT
  • 767.100 MHz – mikrofon stadion