Uniden BCD536 – nové barevné podsvětlení

Půpvodní podsvětlení displeje

Pokud se vám někdy dostala do ruky poslední „normální“ řada skenerů UNIDEN (BCD536, BCD436, UBCD3600), zcela jistě vám neuniklo naprosto nevhodně zvolené podsvětlení displeje.  Předchozí „top“ řady měly možnost dokonce volby základních barev podsvětlení (mimo bílé), takže si každý uživatel mohl volit tuto vlastnost dle vlastního uvážení, prefencí a světelných podmínek. U této nové řady byla zvolena univerzální „vyblitá studená bílá“. To je barva, kterou bohužel používá ochotně i ICOM u svých radiostanic a dokonce i skeneru IC-R30. Tato barva je dost nevhodná, použitelná jen a pouze v úplné tmě, kdy vás tolik neruší při práci (se zapnutým nižším stupňem intenzity). Ve dne je to ale katastrofa. Podsvětlení je slabé, samotná barva je pro lidské oko dost nekontrastní, navíc je na displeji této řady skenerů poměrně hodně malých nápisů, které jsou tím pádem špatně čitelné a uživatel se pak musí hodně soustředit. U nových řad typu SDS je tento problém vyřešení pomocí inverzního zobrazení displeje, zde ovšem nic takového není.

Ukázka velikosti LED diody

Po nějaké době jsem se tedy rozhodl s tím něco udělat. Na Radiorefenci jsem našel jednoduchý návod jak displej „přebarvit“ pomocí jednoduché fotografické fólie. Je to instalace, kterou zvládne i naprosto netechnický typ člověka jen s trochou zručnosti. V principu se před displej (pod krycím plastem) umístí fólie v požadované barvě a hotovo. Výsledek je katastrofa. Displej má sice trochu jinou barvu, ale intenzita podsvětlení je ještě nižší než byla před tím a o lepším kontrastu a lepší čitelnosti nemohlo být ani řeč.

Tak nezbývalo nic jiného, než jít tou horší, ale spolehlivější cestou. Znamenalo to rozebrat přední panel a podívat se, jak je podsvětlení vlastně řešeno a zda by nebylo možné nějak rozumným způsobem vyměnit LED diody. Po desetiminutovém zápasu, než jsem přišel na grif, jak to celé otevřít, jsem měl v ruce celý panel bez krycích plastů. Zde jsem zjistil, že výrobce rozmístil LED diody pro podsvícení kláves a displeje separátně. To znamenalo velké usnadnění, jelikož zde bylo ihned jasné, které diody je potřeba vyměnit, jelikož slouží jako zdroj světla pro plastový světelný difuzer (průhledný plast sloužící pro rovnoměrné „rozprostření“ světla pod displejem z LED diod, které mají bodový charakter svitu). Voltmetrem jsem zjistil, že se zde používá napětí na diodách 2,6 – 2,94V (podle zvoelné intenzity).

Difuzor pod displejem

Nyní tedy zbývalo zvolit vhodné LED diody. Barva byla jasná, jelikož přijímač používám nejčastěji ve dne, musela to být pro lidské oko maximálně kontrastní barva, tedy zelená. V katalogu TME jsem našel diody, které perfektně odpovídaly mým požadavkům. Zelená barva, napětí 2,8-3,6V, svítivost až 250-600 mcd (vysokosvítivá dioda i při malém napětí), jen rozměr jsem trochu „přepískl“, protože jsem objednal velikost SMD 0402. Když LEDky dorazily, byl jsem trochu v šoku. To si nemyslím, že mám úplně špatný zrak, ale tuto velikost jsem fakt nečekal. Mikro-kostička o velikosti 1 x 0,5 x 0,4 mm byla i na mne fakt malá. Stačilo kýchnout a součástka byla v nenávratnu. Mimochodem UNIDEN používá SMD diody o velikosti 0602, takže tu šílenost, kterou jsem koupil fakt kupovat nemusíte 🙂

Tak jsem se pustil do práce. Nejprve bylo potřeba odstranit původní LED diody. Ty jsou jen čtyři a poznáte je na první pohled tak, že jsou orientované kolmo základní desce, aby svítily přímo do difuzeru a nikoliv vzhůru. Diody svítící přímo nahoru slouží jen jako podsvětlení klávesnice. Původní diody měly jednu specialitu a tou byly mimo katody a anody ještě prostřední plošky. Ty sloužily jen jako mechanická podpěra, aby se diody v autě vibracemi neuvolnily. Pomocí pájecí pasty a odletovací síťky byla práce rychle hotová.

Výsledný test čitelnosti displeje

Pak přišla to horší část. U každé diody jsem musel jednoduchým testem vyzkoušet jak je vlastně zapojená, kde je anoda a katoda, protože při tomto rozměru to fakt pouhým okem bez pořádné lupy nedáte. Firma UNIDEN naštěstí duchapřítomně nechala na desku nakreslit značky, jak jsou diody orientované, což bylo velkou pomocí. Když jsem věděl, jak jsou diody zapojené, jak mají být orientované na desce, jsem musel to zrnko smetí nějak otočit kolmo, abych to mohl připájet k desce. No první dioda byla pekelná, ale pak už jsem našel grif, jak to v pinzetě držet a přiletovat. Nakonec celá operace zabrala asi půl hodinky a výsledek stál za to.

Volba barvy a světelného výkonu diod byl perfektní. Když jsem vše smontoval dohromady, bylo hned jasné, že jsem se trefil. Displej je nyní o 100 procent čitelnější, kontrastnější a podsvětlení intenzivnější i za slunečného dne. Původní bílé podsvětlení jsem nechal pod tlačítky, protože tam zelená barva není tolik potřeba, samotné nápisy na tlačítkách jsou velmi dobře čitelné.

Doba montáže 30 minut.