Ample Strike 2019

Ample Strike 2019 – ohlédnutí

Letošní podzimní vojenské cvičení je za námi a je čas na krátké shrnutí z pohledu radiové aktivity. Celkový dojem bych stručně shrnul jedním slovem “nuda”. Celkově cvičení rozhodně nedosahovalo rozměrů a kvalit let minulých. Jednak se cvičilo jen ve dvou prostorech ze všech, které jsou k dispozici, účast zahraničních “spolubojovníků” byla slabá a nakonec se ani Spotterský den pro letecké nadšence nekonal.

Na obrazovce z radarové sítě jsem záhlédl mimo českých Grippenů, ALCA a několika vrtulníků jen americký tanker. Do cvičení zasáhla jen německá Luftwaffe, která poslala párkrát dvojici tornád a německá společnost GFD pak cvičila s pozemními jednotkami jak v prostoru Boletice, tak v prostoru Náměště.

Samotné cvičení bylo sice relativně daleko ode mne, ale jelikož mám anténní soustavu “nastavenou” na obě letecké pásma, nebyl to takový problém, jak jsem čekal. Jelikož se letadla pohybovala poměrně nízko nad terénem, měl jsem alespoň možnost vyzkoušet, jak nízko letící letadla jsem schopen zachytit v dostatečné kvalitě a to jak z jižních Čech, tak z jižní Moravy. Výsledek byl slušný. V druhém leteckém pásmu jsem měl dvě výškové hranice. Pro Boletice to byly 4000 stop (1,2 km) a pro Moravu 7000 stop (2 km).

GFD kroužící kolem Náměšťě
Americký Tanker KC135 63-7991 (zajímavé je, že nepoužívá klasické vyčleněné tranzitní koridory (holt jsou to amíci).
Jedno z německých Tornád

Slabé cvičení a slabá účast byla i markantní ve slabém radiovém provozu.

[wp_table id=3936/]

Tak snad příští rok třeba bude cvičení větší a zábavnější nejen pro zúčastněné vojáky, ale i nezúčastněné civilisty.