Nový přijímač AOR AR7400

Letošní výstava HAM FAIR 2019 přinesla jednu zajímavost a tou je specializovaný přijímač AOR AR7400. Toto zařízení je speciální tím, že je určeno především pro poslech leteckých pásem.

Základní rozsah přijímače je 108-137 MHz a 225-400 MHz, tedy civilní VHF a vojenské UHF letecké pásmo. Napevno je zde osazen (nebo nastaven ?) MF filtr 6kHz. Z nějakého pro mne nejasného důvodu chybí VHF vojenské letecké pásmo, to ale může být tím, že jsou v Japonsku v tomto rozsahu jiné služby. Evropská verze rozsah 138-144 MHz snad obsahovat bude. Přijímač je ještě navíc doplněn o pro mne nepochopiteně zbytečné CCIR FM pásmo.

AR7400 má k dispozici 4 nezávislé přijímače. Jelikož zatím nejsou k dispozici přesné parametry, lze se jen domnívat, že se bude jednat o čtyři skutečně oddělená VFO. Jelikož firma AOR neumí postavit kvalitní SDR s velmi širokým rozsahem, bude se spíš jednat čtyři přijímače v jednom těle. Tuto domněnku podporuje i fakt, že je v zadní části extra audio výstup pro každý RX zvlášť.

Když se na přijímač podíváte, nemůžete se zbavit dojmu, že se jedná o lehce překabátěný, nechvalně známý, AR-DV1. To samé platí i o displeji, takže máte sice krásně rozdělený displej na 4 části, ale musíte jednotlivé přijímače přepínat pomocí tlačítek a sledovat, které VFO právě ovládáte. Tady by se tak bezvadně hodil jednoduchý dotykový displej – škoda.

Pokud firma AOR konečně v tomto přijímači vzdala použití nepovedené SDR technologie jako u DV1 a šla cestou 4 klasických přijímačů, bude to rozhodně velmi zajímavý počin a už se na jeho testování těším. Pokud se ovšem jedná jen o upravenou verzi DV1, bude to jen další drahý propadák.

Cena a datum vydání tohoto přijímače na trh zatím ještě není známá, ale podle mne to nebude dříve, než v první polovině příštího roku. Tak snad nás firma AOR mile překvapí pěkným zařízením pro posluchače AIR pásem.