Novoroční výborné podmínky šíření VKV

Sotva začal nový rok a příroda si pro nás připravila milé novoroční překvapení ve formě teplotně inverzního počasí. Pro nás, posluchače profesionálního (především leteckého) provozu to vždy znamená, že bude radiové pásmo plný zajímavých různě silných vzdálených stanic. Pokud máte k dispozici anténní soustavu (a nemusí být vůbec složitá, stačí v podstatě jednoduchá diskona podepřená dobře ofiltrovaným nízkošumovým předzesilovačem) vhodnou pro poslech leteckého pásma, můžete slyšet jednak stanice vysílající z vhodných kót (viz článek o podzimní inverzi), ale nezřídka i stanice z více směrů současně. Můžete tak slyšet několik vysílačů, které z různých míst ale s kmitočtovým offsetem stejnou stanici. Skvělým pomocníkem je v tomto směru SDR přijímač například typu AirSpy, ale v základu vám může stačit i obyčejná levná klíčenka RTL-SDR.

Letošní novoroční inverze sebou přinesla zlepšené podmínky šíření jak od nás z jižní části vnitrozemí, tak především ze západní Evropy. V praxi to znamenalo, že bylo možné zaslechnout velmi silné stanice z oblasti Hannoveru, Erfurtu, Lipska, ale později v noci i z obou berlínských letišť. Vedle těchto silných stanic bylo ovšem možné zaznamenat spoustu slabých signálů, které jsem identifikoval již dříve. Konkrétně to byly nám známé stanice ze Švýcarských Alp z oblasti Curychu a Štrasburku. Tyto stanice samozřejmě nehrály v takových silách jako na podzim, ale byly jednak velmi zřetelně vidět na vodopádu a pomocí přijímače ICOM R8600 byly po chvíli hraní s nastavením filtrů i slyšitelné a srozumitelné. Celkem jsem zaznamenal 38 aktivních kmitočtů těchto vzdálených stanic, tedy těch, které u nás rozhodně nebývají slyšet každý den.

To, že platí pravidlo „když to chodí, tak to chodí“, jsem si navíc ověřil na Jizerských horách, kde jsem na ruční skener s mobilní anténou bez problému slyšel i HANNOVER ATIS na frekvenci 136,575 MHz. Vzdálenost 400km na „pendrek“ myslím vůbec není špatný úlovek. Doma jsem si opět vyzkoušel praktické rychlé vyhledávací funkce softwaru mobilní databáze pro tablet, takže jsem vlastně hned prvního ledna nového roku zapisoval do databáze leteckých frekvencí aktualizace.

Pokud platí pořekadlo „jak na nový rok, tak po celý rok“, máme se na co těšit.

🙂