Jednou za čas je dobré udělat ucelený seznam toho, co je možné v našich končinách koupit. Pokud hledáte konkrétní zařízení, nebo si vybíráte budoucí přijímač dle parametrů a ceny, následující seznam by vám měl ušetřit trochu času a prohledávání internetových obchodů. Do následujícího seznamu není zahrnuta nabídka na serverech typu E-Bay, Amazon apod., kde je možné koupit mnohem větší sortiment, ale jsou to vesměs buď soukromé nabídky osob nebo firem, nebo dovozové zboží mimo EU.
Katalog jsem rozdělil na dvě základní kategorie – komunikační přijímače a radioskenery. V samotné tabulce jsou pak přijímače řazeny dle nejnižší orientační ceny.
Radioskenery
Jsou speciální kategorie komunikačních VKV přijímačů, které jsou určeny na vyhledávání místních služeb a jejich poslech. Jejich typickými vlastnostmi jsou omezené kmitočtové rozsahy (skenery mohou poslouchat jen ty rozsahy, ve kterých pracují profesionální služby), omezené druhy provozu (v zásadě jen FM či AM modulace), rastrování pásem po pevně nastavených (nebo volitelných) krocích a software, který v případě levnějších tříd umožňuje obsluze ukládat a prohledávat nalezené frekvence. V případě dražší kategorie pak je k dispozici softwarové vybavení pro automatické prohledávání pásem, nahrávání provozu či vzdálenou správu přijímače.
Komunikační přijímače
Do této kategorie spadají přijímače, které nejsou kmitočtově omezené, nebo mají k dispozici celé pásmové segmenty bez omezení pevného rastrování. Uživatel má k dispozici všechny základní analogové druhy provozu (včetně SSB,CW apod.) a v případě softwarově definovaných přijímačů i libovolnou šířku přijímaného resp. demodulovaného pásma. Tyto přijímače bývají dražší, než radioskenery, disponují ovšem mnohem lepším softwarovým vybavením, které bývá především určeno pro spolehlivou detekci, klasifikaci a analýzu signálů. Tyto přijímače bývají často určeny i pro připojení na velké přijímací anténní soustavy.