eDMR – alternativa k sítím Tetrapol

Jako v jakýchkoliv digitálních technologiích, tak i v digitální profesionální komunikaci se vývoj nezastavil. Stále jsou vymýšleny nové systémy, nebo zefektivnění stávajících tak, aby bylo možné obsloužit více uživatelů, přenést více dat skrz stávájící radiové kanály s minimem nákladů za cenu výměny “železa”. Toto se týká také naší známé technologie DMR (Digital Mobile Radio).

Mobilní stanice eDMR

Francouzská firma “TPL Systèmes” před nějakou dobou přišla na trh se zajímavým systémem eDMR (Extended DMR). Jedná se o hardwarově i softwarově “ohnutý” systém DMR, který umožňuje přenášet v jednom 12,5 kHz širokém kanálu až 3 různé datové přenosy (2x hovor a 1x uživatelská data třetí strany). K dispozici jsou všechny klasické funkce stávající DMR technologie a pár nových.

Zajímavostí je dynamická správa sítě, kdy je možné autorizovat do sítě ne jen jednotlivé terminály, ale celé flotily radiostanic, měnit na dálku jejich nastavení radiostanic, ale také zamezit jejich autorizaci. To vše v reálném čase bez nutnosti komplikovaného vzdáleného nahrávání autorizace do převaděčů. Dohledová stanice má k dispozici kompletní sledování provozu, GPS pozic terminálů, nahrávání komunikace apod. Dispečerské pracoviště může pracovat v multi-skupinovém režimu a poslouchat může až 5 hovorových skupin současně.

Infrastrukturu eDMR sítě je možné postavit na stávajících datových sítích nebo vlastních IP spojích. Úroveň zabezpečení sítě z taktických důvodů výrobce neuvádí, ale vzhledem k tomu, že i stávající DMR stanice umí zabezpečit hovor standardním šifrováním AES-256bit, předpokládám, že je tato funkce základem komunikace. Jelikož se tato technologie vyrábí v pásmech 30-50, 66-88 a 146-174 MHz, má pravděpodobně nahradit stávájící francouzské sítě typu Tetrapol v pásmech 50-80 MHz. Jedná se tedy o zajímavý alternativní systém, něco jako náš nekoncepční systém SPORA.