DX Camp Javorníky 2020

První polovina roku začala neslavně. V dubnu ani květnu v podstatě nikdo nevěděl, zda se vůbec letos budou konat některé léta neměnné akce mezi které patří beze sporu i DX Campy. Nakonec se ale sešlo několik pozitivních okolností a tak se mohl všemi známými posluchači očekávaný DX Camp na Česko-Slovenských hranicích uskutečnit. Účast byla velmi hojná a dokonce bych se nebál použít slovo „rekordní“. Na této akci se sešla drtivá většina známých aktivních posluchačů nejen z Čech, ale i ze Slovenska a i když se někteří zúčastnili jen symbolicky, bylo to opravdu skvělé setkání.

DX Campování

O co větší nadšení bylo ze setkání lidí po dvou i více letech, o to horší počasí se na nás zpočátku přichystalo. Jelikož v minulých ročnících také nebylo počasí ideální, žádné překvapení se tedy nekonalo. Jelikož se většina lidí zásobila potravinami, protože nebylo jasné zda a v jakém režimu budou fungovat okolní chaty, nikdo hlady netrpěl. Nakonec jsme stejně zjistili, že jsou všechny okolní chaty funkční i když nutno podotknout, že ceny jídel povážlivě vzrostly. Počasí se ovšem po pár dnech umoudřilo a nakonec bylo možné i posedět podvečer v altánu s výhledem na Javorníky.

Abychom dodržely dočasně zpřísněné hygienické zásady, byla na chatě nemalá zásoba ústních desinfekčních prostředků výtečné chuti, různého složení a obsahu alkoholu.

Součástí DX Campu mimo nedílného poslechu a zkoumání radiových pásem byly i drobné doprovodné akce. Jednou z nich byla ukázka příjmu satelitů INMARSAT na anténu typu helical a test profesionální antény pro pásma 2 GHz. Jeden z večerů se konalo krátké přednáškové kolečko na různá technická i praktická témata, ze kterých bych vybral Alešovi (OK1ALP) velmi zajímavé a leckdy až groteskní postřehy z oprav profesionálních radiostanic. Aleš navíc připravil zajímavé opakování a shrnutí základů na téma DMR sítí. Inspirován touto přednáškou, plánuji napsat v blízké době extra článek zde na webu.

Nedílnou součástí, nebojím se to nazvat již folklórem, se stala návštěva vsetínské restaurace „U čerta“ kde jsme si pochutnali na skvělém, přímo na ohni pečeném mase. Celé dva roky jsem se těšil na tento kulinářský zážitek a všem návštěvníkům Vsetína tuto kratochvíli doporučuji.

Technika

Anténní technika se ani letos nijak zvlášť nezměnila a tak jen pro zajímavost zopakuji, že byly postaveny 3 stožáry a na každém z nich pásmová anténa pro MB, VHF a UHF. Po drobných lapáliích s nedotaženými konektory a vadným předzesilovačem vše začalo fungovat jak mělo. Richard OK2SCN nakonec doplnil ještě anténní soustavu o směrovou Yagi anténu pro pásmo UHF, která se v následujících dnech velmi osvědčila.

Na letošní DX Camp jsem připravoval novinku ve formě vícenásobného rozbočovače signálu pro 32 přijímačů. Zní to sice šíleně, ale na posledních akcích už byl problém s anténním rozvodem a 16 násobný rozbočovač byl často úplně obsazený. Většina nás, posluchačů, používá na DX Campech tři ale i více přijímačů ať v automatickém režimu pro ukládání provozu, nebo pro zkoumání pásma či poslechu. Při takovém počtu posluchačů, jaký se sešel na chatě tedy nakonec vůbec nebyl problém obsadit všech 32 výstupů.

Co se týká přijímací techniky, tak i zde bylo nejen co obdivovat, ale také zkoušet a testovat. Mohli jste zde nalézt vlajkové lodi známé značky ICOM, AOR, ale také skenery UNIDEN, SDR přijímače AirSpy, RTL-SDR a samozřejmě nesmím opomenout ani řadu profesionálních radiostanic, které se samozřejmě na poslech vzdálených signálů také osvědčily.

Já jsem si konkrétně vzal sebou dva osvědčené přijímače ICOM IC-R8600 a AOR AR-5000 na sledování nalezených kmitočtů a AirSpy pro podrobnou analýzu pásem a super-rychlé vyhledávání nových stanic. Tato kombinace přijímačů je naprostá špička pro sledování obou leteckých pásem. Zatímco má ICOM proti AORu excelentní vf vlastnosti (především odolnost), AOR má zase proti ICOMu excelentní přednes a skvěle citlivý squelch na detekci slabých signálů. Každé rádio má svoje klady a zápory, ale dohromady tvoří výbornou a efektivní kombinaci.

Jedna zajímavost se zde ovšem objevila. Jednalo se o ze zahraničí ukořistěný odposlechový přijímač známé firmy Rohde & Schwarz s označením ESMC. Toto zařízení poslouchá v rozsahu 20-1300 MHz a bylo možné jej vyzkoušet při poslechu leteckého provozu a porovnat jej například s ICOMem R8600 po stránce citlivosti a odolnosti. No nebudu to prodlužovat. Přijímač firmy R&S, ačkoliv to již není žádná novinka a přeci jen má interní elektronika leccos za sebou, poslouchal skvěle i velmi slabé signály na úrovni šumu, takže za mne palec nahoru. Jediná nevýhoda tohoto zařízení je větší prostorová náročnost (především na hloubku) a váha cca 15 kg. Není to tedy portable zařízení. Pro tyto účely ovšem firma R&S vyráběla jiné typy přijímačů. Každopádně bylo velmi zajímavé si tento, pro našince neobvyklý přijímač, vyzkoušet.

Přijímací podmínky

Javorníky mne opět nezklamaly. I když nebylo prvních pár dní počasí nic moc, na aktivitu stanic v pásmech to nemělo výrazný vliv a bylo možné slyšet spoustu zajímavých stanic. Měli jsme trochu štěstí, že se nám vlastně vyhýbaly bouřky a tak nebylo potřeba ani jednou vypínat anténní soustavu kvůli ochraně přijímačů. Nakonec nás i příroda velmi příjemně překvapila zlepšenými podmínkami, které nám otevřely poslechový horizont nejen dál do ČR, ale také směrem na Rakousko, Slovensko a především Polsko. A v tuto dobu přišla na řadu směrová anténa na pásmo UHF, ze které bylo možné tahat velmi vzdálené signály až z polského vnitrozemí.

Co se týká letecké dopravy, tak zde byla doslova žeň malých civilních letišť. O co menší je hustota profesionální letecké dopravy o to více jsou aktivní malá letiště a spousty civilních letadel. Mohl jsem tak ověřit mnoho malých letišť, které jsem jednak ještě v novém rastru 8,33 kHz neslyšel a nebo jsem je mnoho let nezaznamenal. A tím nemyslím, ale jen naše, ale také zahraniční. Kapitola sama o sobě bylo druhé letecké pásmo. Jelikož došlo letos k přeladění většiny stanic jak našich, tak zahraničních, bylo opravdu po čem pátrat. A musím s radostí kvitovat, že se rakouští, němečtí i polští vojáci opravdu činili. AirSpy „točil“ pásma dokola a ICOM zase „točil“ nalezené frekvence, zkrátka stejně efektivně, jak to dělají naši spolubojovníci v Opavě u prEB 🙂

Jako zajímavost a důkaz skvělých podmínek příjmu bych uvedl, že bylo na tomto DX Campu v jeden moment slyšitelných současně neuvěřitelných 14 stanic ATIS a VOLMET. Zkrátka pro mne milovníka leteckého provozu ráj. Výsledek se samozřejmě dostavil – u přijímačů jsem v hlavní časy seděl a neustále něco ověřoval, takže jsem si domů odvezl spoustu poznámek, které budu muset postupem času zapsat, identifikovat a doplnit. Slovy klasika – „furt se něco děje“.

Závěr

Letošní velký celotýdenní DX Camp bych specifikoval několika termíny – výborná atmosféra, skvělá zábava, zajímavé postřehy a ponaučení z radiotechniky a v neposlední řadě výborný poslech. DX Camp v mnoha směrech splnil či dokonce předčil má očekávání a myslím, že na tu výbornou atmosféru a skvělou společnost těch správných lidí, nadšenců nebo možná i tak trochu bláznů, budu vzpomínat. Škoda, že se takové akce nekonají mnohem častěji. Na podzim nás čeká DX Camp Jizerské hory, věřím tedy, že se tam opět setkáme v hojném počtu.