Antény pro širokopásmové přijímače

Z pohledu posluchačů je pásmo VKV je na používané antény výrazně náročnější, než pásma krátkovlnná. Zatímco si posluchači spodních pásem mohou hrát s miniaturními ferritovými anténami nebo, smyčkami s rozměry dosahující jen zlomku vlnových délek a dosáhnou velmi zajímavých výsledků, pro poslech velmi krátkých vln je to nemyslitelné. U příjmu VKV pásem je několik faktorů, které významně ovlivňují příjem a se kterými je potřeba před koupí antény počítat.

Zájmová pásma  – z toho vychází typy antén. Pokud nevíte, nebo chcete sledovat celý rozsah přijímače, budete muset sáhnout po univerzálních širokopásmových anténách, které mají sice velký rozsah, ale relativně malý zisk. Je to vždy kompromis. Pokud vás na druhou stranu zajímají jen konkrétní úseky pásem (letecké pásmo, radioamatérské, radiosondy), můžete využít laděných ziskových antén a dosáhnout tak výrazně lepších výsledků.

Možnost instalace antény – Spousta posluchačů je výrazně prostorově omezena. Ačkoliv je pro poslech VKV pásem stěžení umístění antény (čím výše, tím lépe), jen málokdo si může dovolit instalovat přijímací anténu až na střechu domu do nejvyššího místa. Velmi často se setkávám i s posluchači, kteří mají anténu umístěnou na stěně domu (balkón, satelitní výložník, okenní parapet apod.). Pokud máte možnost instalace antény na střechu, máte zpoloviny vyhráno a výčet vhodných antén bude výrazně delší, než ti, kteří takové štěstí nemají. Ale i ti mohou sáhnout po nějaké z níže uvedených antén a zkusit z radiového pásma dostat maximum co bydliště dovolí.

Používaný přijímač – To je také důležitý faktor při výběru antény. Obecně bych měl prohlásit, že budou ruční přijímače vhodnější na malé antény a na velkých anténách se budou rychleji zahlcovat. Mobilní či stolní přijímače by měly být pro připojení externích antén vhodnější. Zkušenosti z posledních let ovšem tuto teorii spíš popírají. Ruční a mobilní přijímače mají díky miniaturizaci součástek často podobné, nebo téměř identické zapojení a chovají se tak velmi podobně. To se týká především radioskenerů, které jsou určeny pro poslech místních stanic. Vzhledem ke skladbě rušení a úrovni radiového smogu (především ve městech), bude muset stejně většina posluchačů používat dodatečné filtry, které omezí rušení silných vysílačů (LTE, místní rozhlasový vysílač, DAB). Takto je vlastně možné upravit přijímací cestu, respektive úrovně vstupních signálů tak, aby nebyl výrazný rozdíl mezi tím, zda chcete anténu připojovat k ručnímu či stacionárnímu přijímači. Kvalita zařízení se ale samozřejmě liší výrobce od výrobce a typ od typu.

Anténní doplňky – Ty jsou dnes, jak již jsem naznačil, téměř nutností. Pokud nebydlíte někde na vesnici, kde několik kilometrů daleko není žádný vysílač, budete muset doplnit anténu o filtry, které vám odříznou pásma nad a pod přijímaným rozsahem (v našem případě horní propust nad 30 MHz a dolní propust pod 470 MHz). Pokud se u vás v okolí vyskytuje nějaký zmiňovaný zdroj rušení – v případě ČR se jedná především o vysílače sítí : PEGAS (390-395 MHz), UFON (421-423 MHz), DAB (175-230 MHz) a CCIR rozhlas (87-108 MHz), budete muset ještě zařadit příslušnou zádrž na konkrétní kanál. Pokud budete mít od antény delší kabelový svod, je vhodné doplnit anténu i o menší předzesilovač (POZOR na univerzální TV anténní zesilovače 30dB a více !!!). Obecně na svod vhodným kabelem můžete použít zesilovač (dbejte na nízkošumový) se ziskem 10 až 15dB, vyšší zisk v dritvé většině není potřeba. Pokud navíc naleznete zesilovač s vyšší vybuditelností (snese na vstupu vyšší úrovně signálů), je to ideální.

ANTÉNY ŠIROKOPÁSMOVÉ VŠESMĚROVÉ

ZÁKLADNOVÉ VERTIKÁLNÍ ANTÉNY

Tyto antény se používají nejčastěji. Jedná se o různě modifikované vertikální antény typu Ground Plane. Nemají extra vysoký zisk, ale přijímají signály ze všech směrů a jsou velmi vhodné pro přehledové přijímače na zkoumání pásem a analýzu podmínek šíření. Zde je několik příkladů použitelných antén, na trhu ale lze najít i další výrobce s podobnými anténami lišící se kvalitou zpracování a samozřejmě cenou.

SIRIO SD 1300 U (N)

Je velmi oblíbená všesměrová cenově velmi dostupná anténa typu „DISCONE“ s rozsahem 25-1300 MHz. Tuto anténu mohu doporučit při instalaci jak střechu, tak pokud ji chcete používat i na satelitním výložníku v rozumné vzdálenosti od stěny domu, musíte ale počítat s tím, že samozřejmě může stěna ovlivnit i výrazně charakteristiku antény. Jediná nevýhoda této antény je plastový střed, který se může časem povětrnostními vlivy uvolnit.

DIAMOND D130 NJ

Je v podstatě podobná, jako SD1300, ale s tím rozdílem, že je anténa vyrobena z kvalitnějších materiálů, takže přežije i horší klimatické podmínky a je možné je využít jako vysílací anténu pro radioamatérská pásma od 6m do 23cm. Cena je ale o něco vyšší. V případě porovnání přijímacího zisku najdete ale mezi SD1300 a D130 jen minimální rozdíly.

DIAMOND řady X (X-50,X-200,X-510 apod.)

Jsou všesměrové kolineární antény, které jsou určeny především pro příjem a vysílání v radioamatérských pásmech 144 a 430 MHz. Dají se sice využít i na poslech mimo tato pásma, ale jejich maximální zisk je soustředěn do radioamatérských rozsahů. Je to dáno interními laděnými sekcemi, které výrazně zvyšují zisk antény (čím delší, tím větší zisk), ale výrazně tím nejen roste frekvenční závislost (mimo pásma klesá výrazně zisk), ale navíc se výrazně ploští přijímací (vyzařovací) charakteristika. Tyto antény jsou tedy už díky své velmi robustní kontrukci určeny především na vysoké kóty (střechu vysoko-exponovaného domu) apod. Tyto antény tedy nejsou vhodné pro každého posluchače.

SIRIO řady GP (GP 160, GP 430, GP 108-136, GP 76-88)

Jedná se všesměrové pásmové antény velmi kvalitní kontrukce a snadné instalace. Tyto antény jsou díky velmi širokým duralovým zářičům opravu širokopásmové, pokrývající téměř plným ziskem celé určené pásmo. Jsou velmi odolné proti povětrnostním vlivům a lze je instalovat jak na střechu, tak ze strany domu ve vhodné vzdálenosti od stěny. Tyto antény se velmi osvědčily na větších přijímacích soustavách. Velkou výhodou je integrovaná zkratovací cívka – svod proti statické elektřině, takže nemusíte nutně používat u této antény externí bleskojistku. Pořizovací ceny těchto antén navíc nejsou vysoké.

KOAXIÁLNÍ DIPÓL

Je speciální typ širokopásmových antén, které se v civilním sektoru neprodávají, ale je možné je občas koupit na internetu nebo mezinárodních radioamatérských burzách. Tyto antény vyrábí například Rohde & Schwarz, Comrod apod. Princip této antény je stále stejný, tady klasická vertikální anténa typu GP. Má ovšem atypicky konstruovanou horní přijímací část. Jsou v ní totiž soustředně instalované zářiče o různých průměrech. Tím se dosahuje velké širokopásmovosti s relativně slušně sploštělou charakteristikou zisku. Je to ale samozřejmě na úkor celkové hmotnosti antény a vyšším nároku na kvalitu venkovní instalace. Ceny těchto antén bohužel šplhají i zdruhé ruky někam k desítkám tisíc Kč.

MOBILNÍ MAGNETICKÉ ANTÉNY

LAFAYETTE řady SD (SD-90, SD-75)

Magnetické antény této levné řady (a pod různými názvy brandované) je možné použít na auto, mají ale relativně malý zisk a jsou vhodné pro jednoduchý poslech pásem od leteckého do 470 MHz. Lze je samozřejmě použít jako nouzovou anténu na okenní parapet pokud například cestujete. Anténa je ale vhodná jen na poslech lokálních stanic s tím, že je díky jednoduché fázovací cívce navíc laděná na radioamatérská pásma i pro vysílání. Tuto anténu můžete koupit se zakončením typu BNC i SMA pro připojení k přijímači bez redukcí.

SKY-SCAN Mag 1300

Je výrazně zajímavější anténa pro mobilní posluchače. Tato anténa je totiž koncipována jako soustava několika zářičů, které rezonují v hlavních profesionálních pásmech a její charakteristika zisku je tedy výrazně plošší, než u laděných ziskových mobilních antén. Tuto anténu lze použít jak na auto, tak jako cestovní pro dočasnou instalaci v hotelu nebo na chatě. Velmi zajímavých výsledků tato anténa dosahuje, když ji odpojíte kabel a u paty antény instalujete malý nízkošumový předzesilovač. Cena je trochu vyšší, než levná řada skenovacích antén, ale po přijímací stránce je lepší a lze ji použít i v pásmech 80 MHz.

SIRIO HP 2070R

Jedná se o vysoce ziskovou anténu určenou na magnetickou základnu (tu si musíte pořídit extra, takže to celou anténu prodražuje). Mám s ní velmi dobré zkušenosti především při poslechu prvního leteckého pásma. Jelikož je anténa leděna na amaterská pásma, nad 300 MHz mimo AMA příliš ziskem nevyniká, ale je použitelná. Bohužel musím konstatovat, že tato anténa není dělaná na trvalou venkovní instalaci, jelikož vnitřek není úplně antikorozivní. Pokud ji ale používáte na dočasné cesty, nebo jako dočasnou magnetku, bude vám sloužit dlouho. Cena je více než příznivá.

DIAMOND řady SG (SG-M505, SG-M507, SG-M510)

Diamond jsou prostě značkové velmi kvalitní antény, které vám opravdu vydrží, ale musíte brát v potaz, že jsou především určeny pro radioamatéry na AMA pásma. Takže tyto v nejvyšší řadě High-Gain mají výborné provedení a výborný zisk, ale hlavně kolem 144 a 430 MHz. Mimo tato pásma zisk antén (především u těch dlouhých) výrazně klesá. I k těmto anténám není v základním vybavení magnetická pata, kterou si musíte koupit a pokud chcete od stejné značky, počítejte s dvojnásobnou cenou. Na druhou stranu dostanete anténu ze špičkových materiálů, takže vám vystavená „větru, dešti – nezrezaví … a hlavně ani nezkoroduje“ 🙂 Opět se zde ale bavíme o anténě vhodné na mobilní nebo dočasnou instalaci.

ANTÉNY ŠIROKOPÁSMOVÉ SMĚROVÉ

Přínosem těchto antén je nasnadě. Vysoký zisk (10 až 16 násobný) proti všesměrovým anténám, možnost selekce přijímaných signálů směrováním a naopak odrušení odsměrováním. Směrové antény pro pásmo VKV již mají výrazně vyšší nároky na prostor a vhodnou konstrukci uchycení. Je nutné totiž řešit polohování antény a protizávaží na stožáru, pokud nemá anténa uchycení uprostřed pro vyvážení. Samozřejmě – čím méně prvků směrová anténa má, tím je lehčí (i pro portable použití), ale současně s tím má i menší zisk. Pokud vás zajímá jen jedno pásmo, je možné použít monobandové antény typu Yagi. Jelikož se ale vyrábějí většinou jen pro profesionální použití, stojí i profesionální peníze. Pokud ale chcete mít k dispozici maximální rozsah pásem, musíte se poohlédnout po anténách logaritmicko-periodických. Smyčkové antény se na VKV používají jen ve spojení s ručním přijímačem (například pro dohledání zdroje rušení), ale na poslech se v podstatě téměř nepoužívají.

CREATE řady CLP (CLP5130-1N, CLP5130-2N)

Je jedna z mála logaritmicko-periodických antén s velkým kmitočtovým rozsahem, které se dají u nás koupit za dostupné peníze. Jedná se o směrové antény dlouhé cca 1.5m s nejdelším prvkem kolem 1,3m (v případě verze od 50 MHz je délka cca 2m a nejdelší prvek měří dokonce 3m). Menší anténa váží 3kg a větší 5kg. Pokud ji chcete používat na trvalé montáži, musíte ji velmi pevně a spolehlivě namontovat na ráhno. Jelikož s ní budete potřebovat otáčet, bude nutné použít i vhodně dimenzovaný rotátor. Cena těchto antén začíná někde pod hranicí 10.000,-Kč.

ZÁVĚREM

Volba vhodné antény je základním předpokladem pro dobrý příjem a rozhodně není na místě předpokládát, že vám na poslech místní stanice stačí gumová anténa. Na trhu je relativně dobrá nabídka antén různé kvality a pro různé účely, ale těch skutečně kvalitních není mnoho. Výše jmenované antény jsou pouze ukázkou toho, co je možné u nás koupit. Na internetu najdete spoustu variant a brandovaných antén. Vždy je dobré před pořízením některé z nich trochu přemýšlet, zda máte k dipozici potřebné zázemí, pokud budete pořizovat náročnější anténu, zda a jaké příslušenství k ní bude potřeba pořídit. Čas od času je možné na internetu najít inzeráty na použité antény od profesionálních firem typu Rohde & Schwarz, Cobham, Racal apod. Najít můžete ale také tyto antény určené pro meření EMC. Ne všechny jsou samozřejmě určeny pro trvalou montáž a výstavu povětrnostním vlivům, ale na portable nebo DX Campový provoz jsou rozhodně vhodné.