DABman 410

Nedílnou součástí radiového DXingu je i lov vzdálených rozhlasových stanic. Posluchači rozhlasových pásem používají pro jejich sledování speciální upravené, ale i běžné komerční přijímače. I na klasických komerčních přijímačích lze totiž sledovat nejen měnící se podmínky šíření, ale také objevovat stanice na cestách, které doma běžně neslyšíte. Poslech rozhlasu se tak stal nedílnou součástí DX campů.

Stejně jako se přenos televizního signálu změnil z analogového na digitální ve formě DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terestrial), i vysílání rozhlasové má svoji digitální verzi a speciálně přidělené pásmo (bývalé televizní III. Pásmo). Jedná se o DAB-T (Digital Audio Broadcasting – Terestrial) v druhé generaci s označením DAB+.

Vysílání DAB+ se tak stal relativně novým fenoménem, o němž je již známo, že by měl postupně zcela nahradit vysílání rozhlasu v klasickém rozsahu 88-108 MHz modulací WFM. V některých zemích Evropy již začala digitalizace dokonce klasický rozhlas úplně vytlačovat. V České republice je stav DAB+ vysílání stále ještě v plenkách. ČTÚ totiž dosud nevyhlásil aukci kmitočtů a individuální příděly jsou vystaveny jen pro experimentální vysílání a až na výjimku, kterou má Český Rozhlas, jsou použité výkony velmi malé. Pokrytí republiky signálem soukromých stanic je zatím žalostné. V posledních letech se ale situace začíná zlepšovat. Přibývá programů a pořídit si rádio DAB+ nabírá smysluplného důvodu.

Poslední dobou jsem pošilhával po přístroji, který by se mohl stát doplňkem mého domácího HiFi audiocentra. Pořídil jsem si bezdrátová sluchátka k telefonu a začal hledal nějaký vhodný vysílač, který bych mohl současně použít k mixážnímu pultu, na který mám připojené svoje přijímače. Nakonec jsem objevil přijímač IMPERIAL DABman 410, který mohl všechny moje požadavky splnit.

 

DABman 410

Jedná se o přístroj, který má doplnit domácí audio sestavu o příjem rozhlasu DAB+ i FM. Tím splnil můj požadavek na doplňek HIFI sestavy. Jenže tento přístroj není jen přijímač. Skrývá v sobě také ještě Bluetooth přijímač a Bluetooth vysílač. Aby mohl fungovat nezávisle na externím napájení, má v sobě také 800 mAh akumulátor. Stal se tak univerzálním přístrojem, který lze využít různými způsoby podle momentálních potřeb doma i na cestách, ale také na DX campech.

Po zakoupení najdete v úhledné krabici poměrně malý, ale velmi dobře vypadající přístroj. Dále zde naleznete napájecí zdroj 5V s běžným zdrojovým konektorem (na přístroji naštěstí není použit žádný z běžně používaných a dost nespolehlivých miniaturních konektorů USB), dále kabel Jack-Jack na připojení audio vstupu nebo výstupu, drátovou anténu rovněž s tří-pólovým konektorem typu Jack, dálkové ovládání včetně mikrotužkových baterií a návod k použití v několika jazycích.

Korpus přístroje je ze slušivého tmavě šedého plastu, na černém šikmém čelním panelu, který je v ideálním sklonu při použití na stole před sedícím, případně stojícím uživatelem, se nalézá mnoho ovládacích tlačítek a otočný knoflík, který je také současně tlačítkem. Toto provedení mě velice zaujalo, protože se přístroj bude snadno ovládat i bez přiloženého IR dálkového ovládače. Na zadní straně přístroje jsou konektory Jack 3,5 mm stereo LINE OUT, LINE IN a ANTENNA, dále pak klasický zdrojový sousosý konektor 5,5 / 2,1mm.

Přístroj zapnete zmáčknutím otočného knoflíku. Ovládání přístroje je natolik intuitivní, že návod můžete spolehlivě nechat v krabici. Návod k přijímači je sice v několika světových jazycích, bohužel bez českého jazyka, kterým nedisponuje ani přístroj.

Popisy tlačítek jsou standardní používané výrazy, které má téměř každý zažité a jejich význam je jasný. Ladění DAB+ stanic, respektive multiplexů, můžete buď automaticky zmáčknutím tlačítka AUTO SCAN, přístroj pak proscanuje a uloží všechny nalezené stanice, které můžete přepínat otočným knoflíkem, nebo ručním laděním ze zvoleného kanálu. Pro další informace o naladěných kanálech můžete použít tlačítko INFO, jeho opakovaným zmáčknutím se zobrazí číslo kanálu a frekvence, použitý kodek, symbolová rychlost, bitová chyba a síla signálu.

Ladění FM stanic se provádí buď opět tlačítkem AUTO SCAN, kdy přijímač zastaví na následující stanici, nebo manuálně otočným knoflíkem. Ladění probíhá v klasickém polovičním kroku 50kHz. Zobrazení RDS informací zachycených stanic je téměř okamžité a vybrané stanice si můžete uložit pod 6 tlačítek na levé a pravé straně displeje. To stejné platí i pro uložení DAB stanic, čímž tedy získáte celkově 12 předvoleb.

Citlivost přijímače je velmi slušná i na přiloženou drátovou anténu. Bohužel mizerné pokrytí DAB+ signálem soukromých multiplexů, v mém případě na cestě mezi Mělníkem a Prahou, je příčinou, že za jízdy a to i s externí anténou na střeše vozidla nelze přijímat stanice bez výpadků. V domácím prostředí je příjem bezvadný i na náhražkovou drátovou anténu. Díky konektoru pro anténu lze s externí anténou uskutečnit i dálkový příjem slabých stanic z okolních zemí v mém případě z Německa.

Párování vysílače se sluchátky, nebo reproduktory je rychlé, dosah je standardní, v rámci běžného bytu a připojené zařízení zobrazuje displej. Výběr připojeného Bluetooth zařízení lze vybrat ze seznamu v MENU. Pohyb ve všech položkách MENU se provádí otočným knoflíkem a volba jeho zmáčknutím. Párování Bluetooth přijímače například s mobilním telefonem lze pouze tehdy, je-li zasunut Jack, kterým se spojuje DABmana s audiozesilovačem a volí se tlačítkem MODE, které kromě toho slouží k přepínání DAB+ / FM. Po připojení kabelu Jack-Jack do vstupu Line in se automaticky zobrazí a přepne vysílač na vstup, kam můžete připojit třeba MP3 přehrávač, v mém případě výstup z mixpultu s přijímači profislužeb. Tlačítkem MODE pak můžete přepínat zdroj signálu mezi DAB, FM a dalším zdrojem (například mixážním pultem přijímačů).

Reprodukce DAB+ nebo FM vysílání přes připojený zesilovač do reproduktorů kabelem Jack, nebo přes Bluetooth vysílač do sluchátek je velmi kvalitní s vysokým poměrem signál/šum. Přístroj je vybaven hodinami a budíkem, časovačem vypnutí, možností třístupňového nastavení podsvícení displeje a několika jazyky menu. Jedinou chybou je, že přijímač postrádá českou mutaci i diakritiku v informacích přijímaných DAB+ programů.

Celkově bych přijímač DABman 410 zhodnotil velmi kladně, jelikož tento přístroj zcela splnil mé požadavky. Jedná se o ojedinělý výrobek, který svou výbavou, funkcemi a možnostmi příjmu za přijatelnou cenou v porovnání s podobnými přijímači na trhu nepřekonatelně vede a zaslouží si pozornost.

Petr OK1HPX