Motorola – Mototrbo ION

Že firma Motorola nezahálí a snaží se neustále jít s dobou a pokud ne jen dohánět konkurenci, ale také přijít s vlastním řešením, je poměrně známé. A tak se začátkem letošního roku objevila novinka s označením MOTOTRBO ION. Jedná se o radiostanici kombinovanou s chytrým telefonem – nebo možná obráceně – robustní telefon se systémem Andriod doplněný o radiový modul s možností provozu DMR. Koncepce jako taková není úplně nová. Podobnou koncepci stanice již nějakou dobu nabízí firma Hytera. Ta je ovšem z mého pohledu trochu víc flexibilní a snaží se využít všech dostupných radiových modulů a nabízí jejich softwarovou úpravu s možností sledování parametrů a provozu sítí – tedy ne jen připojení k internetu.

Firma Motorola pojala zařízení ION spíš jako další zařízení do nového světa ROIP (Radio Over IP) s označením WAVE s tím, že je možné komunikovat radiostanicí (pokud ION takto lze ještě nazvat) ve standardní sítí DMR. Primárně bude ale toto zařízení mířit na využití v systému Wave. Ostatně možnost komunikace v této síti dostaly nejen nové ruční (již bez klasického radiového DMR modulu) TLK100, nebo mobilní TLK15, ale také radiostanice řady 4000, které mají možnost připojení do Wifi sítě.

ION se momentálně nabízí ve verzi s UHF modulem, ale je předpoklad, že se objeví i ve VHF verzi. Samotná stanice má v podstatě dva displeje. Hlavní, barevný dotykový LCD displej v přední části s klasickým prostředím Android 10 a malý mono LCD displej v horní části určený pro stavové informace radiostanice. Mimo klasického DMR modulu je tedy ION vybaven i všemy standardními radiovými moduly dnešní doby – to jest Wifi, 4G, LTE (do stanice je možné vložit jak SIM, kartu, tak nahrát eSIM), Bluetooth 5.0, GPS, Glonass, Baidou apod. Výkon interní stanice jsou 4W (UHF) , možnost definice 250 zón, 1000 kanálů. Stanice podporuje jak klasické DMR sítě, tak i sítě CAP+, IP Site Connect i Multi Site, ale za příplatek i Capacity MAX.

Stanice ION má jediné dvě chyby. Jednou vadou na kráse je opět použitá anténa typu „monopól“ a z toho vyplývající nemožnost připojení externí antény (u radiostanic řady DP to lze vyřešit, zde již ne) a VELMI, VELMI nechutně vysoká cena (kolem 60.000 včetně DPH).