DX Camp – Krušné hory 2021

Letošní rok není na výjimečné podmínky šíření na VKV proti minulé,mu roku tak úspěšný. To ale neznamená, že by se takzvaně nic nedělo. Stále je co objevovat, ověřovat a zkoumat. Jedna z možností, kdy se lze věnovat radiovým pásmům naplno, je DX Camp. Letošní letní celo-týdenní DX Camp se konal v severozápadních Čechách na Krušných horách a významný byl nejen hojným počtem účastníků, ale také pestrou přehlídkou přijímací techniky a to jak začátku přijímacího řetězce, tedy antén, tak konců kabelů – tedy přijímačů.

Přijímací akce se konala, jako každý lichý rok, na spolehlivém místě na Krušných horách nedaleko Klášterce nad Ohří. Toto místo má několik zásadních specifik. Jednak je zde poměrně dobrý radiový „výhled“ do Čech – zde je možné monitorovat stanice od Ústeckého kraje přes Karlovarský, až po Plzeňský (když se trochu zlepší přijímací podmínky, tak je zde možné monitorovat i stanice z jižních Čech a Vysočiny), ale navíc je na dohled vojenský prostor Doupov, takže je možné pomocí dalekohledů doslova sledovat vojenské manévry v přímém přenosu. K zakladnímu vybavení chaty po letech navíc přibyl i bazén na tři tempa, takže se bylo možné v horkých dnech příjemně osvěžit. Chata samotná prochází postupnou renovací, takže i úroveň ubytování s každou akcí je opět o něco lepší.

Počasí nás v podstatě nezklamalo. V první půlce DX Campu bylo horko, takže jsme rádi využili bazén a v druhé půlce týdne, kdy končila vedra bouřkovými frontami, se nám větší bouře v podstatě vyhýbaly a oproti údolím a nížinám, kde řádily průtrže mračen, krupobití a dokonce i tornáda, zde na horách zapršelo, párkrát se zablesklo, ale jinak se nic zásadního (naštěstí) nedělo. V obavách z nočních bouřek jsme sice dvakrát odpojovali antény, ale nakonec nebylo potřeba panikařit, všechny přijímače přežili a my také.

DX Campy nejsou jen o poslechu, ale také o setkání a živých diskusích, vyměňování zkušeností, ukázka vlastních technických řešení či presentace toho, co bylo možné zachytit v minulém období v radiových pásmech. A po této společenské stránce bylo vše tak jak má být. Někteří návštěvníci v diskusích končili dlouho po půlnoci a jiní ranní ptáci zase naopak vysedávali u přijímačů již od 6 hodiny a sledovali čilý radiový ruch, různé zkoušky spojení apod.

Co se týká radiového vybavení, rozhodně bylo na co se dívat a na co poslouchat. Základní přijímací soustava antén byla samozřejmě osvědčená kombinace – pro pásmo VKV (Sirio diskona) a pro pásmo UHF (Sirio válec pro pásmo 380-470 MHz). K tomuto základu jsme navíc doinstalovali logaritmicko-periodickou anténu Rohde&Schwarz pro pásmo 100-1300 MHz. Tuto anténu jsme trochu „podepřeli“ filtrem proti CCIR a LTE a nízkošumovým zesilovačem. Další zajímavou směrovou anténou byla originální 12prvková yagi anténa určená pro pásmo 420-470 MHz. V neposlední řadě bylo možné vyzkoušet dvě antény na pásmo MB (66-88 MHz). Jedna nich byl MB sirio válec a druhá byla originální verikální anténa pro toto pásmo.

Uvnitř chaty byly „instalovány“ dva anténní rozbočovače. Na hlavní anténu jsme použili velký rozbočovač z jedné antény na 32 přijímačů. Tentokrát byl již osazen zátěžovými odpory na všech volných koncích. Při účasti všech posluchačů ovšem mnoho zátěžových odporů nezbylo, jelikož byla drtivá většina výstupů obsazena. Na R&S směrovou anténu jsme použili aktivní rozbočovač pro 8 přijímačů, takže si mohl každý účastník vyzkoušet rozdíl mezi směrovou a všesměrovou širokopásmovou anténou.

No a vybavení na stolech posluchačů ? Rozsah cen a značek byl velmi široký. Na stolech jste mohli vidět od přenosných rozhlasových přijímačů řádově za 1300 korun až po 100x dražší komunikační přijímače firmy AOR. Většina posluchačů si s sebou přivezla více zařízení buď jen na ukázku nebo vyzkoušení, nebo přímo na aktivní poslech na více pásmech nebo anténách současně. Mimo osvědčených značek přijímačů typu ICOM R8500, R8600, AOR AR5000, ICOM R1500, skenerů značky UNIDEN nebo profesionálních radiostanic firmy Motorola, bylo možné vidět i novinky typu AOR AR5700D, nebo malé portable ALL-BAND ALL-MODE zařízení od firmy ICOM IC-705.

Praktický příjem

Ačkoliv letos nebyly na DX Campu nijak významné tropo-podmínky, ani vrstva Es nijak příjem neobzvláštnila, rozhodně nelze konstatovat, že by nebylo nic zajímavého slyšet. Díky směrovým anténám bylo možné poslouchat i poměrně vzácné vzdálené stanice.

Díky tomuto vybavení bylo možné sledovat stanice od Plzeňského kraje, přes Jihočeský až po vysočinu a dokonce i některé stanice z jižní Moravy. Mé oblíbené letecké pásmo bylo plné aktivních stanic a bylo možné sledovat o víkendu mnoho civilních stanic (bohužel, na ne-vždy legálních frekvencích).  Na radiových přijímačích se tak objevily stanice i mnoho let neslyšené, nebo takové, které vysílají jen výjimečně. Zajímavostí bylo zachycení velkého množství stanic obecního rozhlasu (BMIS) na obě používané antény pro pásmo MB.

V druhém leteckém pásmu bylo možné sledovat cvičení jednotky AWACS a německých vzdušných sil, které se odehrávalo až na hranicích s Francií. Opět k tomu velmi dobře posloužila směrová anténa a super-rychlý přijímač AOR AR5700, jehož funkcí „Cyber Search“ bylo možné stanice hledat v podstatě v reálném čase .Tuto funkci budu ale popisovat až v připravované recenzi.

Když už byl na setkání k dispozici transceiver ICOM IC-705, bylo, jasné, že se musím podívat na zoubek tomuto zařízení. A byl jsem na konec velmi mile překvapen. Nejen že i na velkou anténu velmi slušně poslouchal (Icom bohužel nemá druhé letecké psámo, ale na prvním (118-137 MHz) se rozhodně stydět nemusí. Je to velice slušný přijímač. Icoma jsem nakonec vzal ještě na výlet na Klínovec, jak si poradí s tamním extrémně zarušeným prostředím. Výsledek byl velmi překvapující. Samozřejmě jsem musel použít filtr pro letecké pásmo tzv. „modrou krabičku“, ale výsledek stál za to. Na relativně malou magnetickou anténu (která není určená pro letecké pásmo) jsem bez problemu slyšel ATIS stanice DRESDEN, LEIPZIG, ERFURT a dokonce HANNOVER VOLMET. Kvalita přednesu výborná i na interní reproduktor a ovládání téměř totožné s velkým ICOMem R8600.

Závěr

Letošní DX Camp opět nezklamal. I když nebyly podmínky šíření extra výborné, i tak bylo možné slyšet spoustu zajímavých stanic. Bylo možné vidět velké množství rozmanité elektroniky, vyzkoušet si různé antény a především setkat se s lidmi stejně „postiženými“ radiovým příjmem. Bylo skvělé vyměnit si zkušenosti, popovídat si o věcech technických i netechnických a zkrátka si to užít.

Na DX Campu padlo několik flašek velmi chutné české, moravské, ale i zahraniční „desinfekce“, asi 20 pytlíků wasabi oříšků a nemálo balení waflí, několik balení buřtů a nespočet konzerv – zkrátka :

SPLNIL !!!