Výroční setkání CSDXC 2017 – Pálava

Rok utekl jako voda a nastal čas na konání výročního setkání. V roce 2016 se konalo v severovýchodních Čechách nedaleko Jičína na kopci Tábor. Letos byla zvolena velmi zajímavá lokalita jižní Moravy pod Pálavou. Jelikož jsem v této oblasti nikdy nebyl (napočítám-li pár služebních cest) rozhodl jsem se, že se tohoto setkání rád zúčastním i když je to pro mne poměrně dlouhá cesta napříč republikou.

Výhled z cesty na děvín směrem k Horním Věstonicím
Výhled z cesty na Děvín směrem k Horním Věstonicím

Jednak jsem chtěl vyzkoušet nový skener UBCD3600XLT v praxi pro připravovanou recenzi a také samozřejmě prozkoumat tamní oblast po radiové stránce, jelikož se nikdy na jižní Moravě žádný DX Camp nekonal.

Výroční setkání se konalo v Horních Věstonicích, tedy přímo na úpatí Pálavy pod Děvínem. To byla pro mne výzva, a proto jsem již první den vzal batoh, energeťák, přijímač a hurá na kopec. CHKO Pálava je úplně úžasná fotografická krajina a navíc je to radiový strategický bod. Na severní stranu je otevřený výhled do Čech, vidíte zde až do Brna a směrem na jih koukáte do Rakouska směrem k Vídni. Za dob studené války zde bylo celkem pochopitelně vojenské odposlouchávací zařízení.

Vodní nádrž Nové Mlýny z Děvína
Vodní nádrž Nové Mlýny z Děvína

Cesta z Věstonic je kolem 5 kilometrů dlouhá a překonáváte zde výškový rozdíl několika set metrů, ale ta námaha stojí za to. Za pěkného počasí se vám ukáže cestou na Děvín několik moc pěkných scenérií. Během šplhání do kopečka jsem měl již zapnutý skener, takže jsem velmi záhy zaslechl radioamatérské převaděče z Rakouska jak v analogovém, tak DMR režimu.

Když se vyšplháte na Děvín, máte před sebou nádherný výhled jak na vodní dílo Nové Mlýny a dále do republiky, tak na jihovýchod do Rakouska. Bohužel jsem si sebou nevzal dalekohled, ale jsem přesvědčen, že by zde bylo vidět až do Tuřan na ranvej, jelikož zde aktivní letecké kmitočty z Brna hrály jako místní stanice.

Děvín - komunikační věž
Děvín – komunikační věž

Obecně jsem byl velmi překvapen, jak Uniden UBCD3600 poslouchal na dlouhý teleskop bez jakýchkoliv filtrů. Ačkoliv jsem stál přímo pod komunikační věží, odkud vysílá DVB-T, několik datových spojů a bůhví jaké armádní linky, přijímač se choval velmi korektně. Bylo zde možné bez problémů zachytit jak stanice ATIS a řízení letového provozu z Vídně, tak i z VOLMET z Bratislavy. Zajímavostí byly bez problémů dekódovatelné DMR stanice v pásmu 460 MHz z Vídeňského letiště Schwechat (taxislužby). Kolegové z DX Klubu, kteří sebou na Děvín donesli malou směrovku pro lovení DAB stanic zde byli také úspěšní. Dekódovali zde DAB stanice nejen od nás, z Rakouska, Polska, ale až ze Slovinska.

 

Dukovany a meteorologická stanice
Dukovany a meteorologická stanice

Dalším zajímavým výletem po jižní Moravě byla krátká obhlídka jaderná elektrárny Dukovany. Z radiového hlediska nejsou Dukovany příliš zajímavé, jelikož zde všechny složky používají již digitální systémy. Zajímavostí je vedle elektrárny instalovaná meteorologická stanice a 136 metrů vysoký stožár, který slouží pro měření radiace v různých výškách. Přímo na stožáru je umístěna webová kamera ČHMI (KAMERA DUKOVANY).

NDB maják XU
NDB maják XU

Dalším neméně zajímavým výletem bylo hledání NDB majáků kolem nedalekého vojenského letiště Náměšť nad Oslavou. Kolem tohoto letiště se nacházejí celkem čtyři majáky NDB (Non Directional Beacon), které slouží pro přiblížení na obě strany přistávací ranveje. Jsou to takzvané „dálné“ a „bližné“ tedy majáky umístěny v různých vzdálenostech v ose ranveje, na které se piloti navigovali při přistávání. Tyto majáky vysílají v pásmu dlouhých vln a současně s nimi jsou instalovány i radiové markery na kmitočtu 75 MHz, které určují vzdálenost od ranveje (viz článek o letecké radionavigaci a systému ILS). Kolem letiště Náměšť můžete nalézt následující majáky:

  • LA – 514,5 kHz (jihovýchod letiště)
  • L – 362 kHz (jihovýchod letiště)
  • X – 362 kHz (severozápad letiště)
  • XU – 563 kHz (severozápad letiště)
NDB maják LA
NDB maják LA

 

NDB majáky L a X jsou aktivní na vyžádání dle aktivní ranveje. Tyto majáky jsou „schovány“ blízko začátků ranveje z obou stran, maják „L“ je umístěn v lese a druhý „X“ z druhé strany letiště na nedalekém poli. Z toho je tedy jasné, že zachytit za běžných podmínek maják „L“ není vůbec jednoduché.

 

NDB maják X
NDB maják X

Nedaleko NDB „LA“ jsou zbytky starého majáku a současně zde možná bylo i krátkovlnné komunikační středisko, jelikož zde můžete vidět zbytky stožárů s izolátory, mezi kterými byly zřejmě instalovány drátové širokopásmové dipóly.

Další zajímavostí bylo umístění přijímací antény typu „diskona“ na NDB majáku „XU“. K čemu přesně slouží není jasné, ale vzhledem k tomu, že byla tato anténa ve velmi dobrém udržovaném stavu, pravděpodobně slouží jako záloha, jelikož je přímo na letišti Náměšť umístěno několik stožárů s anténami typu ZA12 sloužící ke komunikaci v obou leteckých pásmech.

NDB maják L
NDB maják L

Výroční setkání na jižní Moravě se vyvedlo nejen krásným slunečným počasím, ale také zajímavými výlety do okolí po radiově-zajímavých objektech, praktickou zkouškou nového přehledového přijímače, ale také neméně zajímavým setkáním lidí, zaobírajících se dálkovým příjmem na všech vlnách. Věřím, že se napřesrok ve zdraví sejdeme na jiném místě a se stejným nadšením jako letos.