Úprava přijímače ICOM IC-R1500 pro panadapter

Mechanická instalace konektoru

Před nějakou dobou jsem zvažoval nad tím, že bych připojil ke známému a oblíbenému přijímači ICOM R1500 panadapter (samozřejmě tato úprava umožňuje i připojení jiných externích zařízení typu digitálního dekodéru ARD300). Jelikož je 1500ka klasický analogový přijímač typu superheterodyne, je možné z něj vyvést mezifrekvenci 10,7 MHz a tu pak zpracovávat. Z ICOMa se tak vlastně stává frontend a down-konvetor.  To lze například použít i v kombinaci s ovládacím programem. Icoma můžete pomocí CI-V příkazů komandovat a současně využít výstup mezifrekvence pro vlastní účely jako například DSP demodulátor nebo třeba připojit jednoduchou SDR klíčenku a zobrazit spektrum (jednoduchý panadapter). ICOM má šířku MF pásma před filtrací přes 7 MHz, což je pro zobrazení spektra i v pásmech VKV naprosto dostačující. Vyvedení mezifrekvence ven ovšem samozřejmě znamená úpravu přímo v přijímači.

První akce je samotná instalace externího konektoru. Ta totiž znamená kompletní rozborku přijímače, demontáž digitální desky (což je záležitost několika šroubů) a mechanická úprava. Zde je potřeba zvažovat, jaký konektor budete do rádia instalovat. Musíte jej totiž instalovat mezi digitální desku a vrchní kryt tak, aby nedošlo jednak k mechanické kolizi, ale také aby jste se nedotýkali samotné digitální desky. Samotné šasi přijímače je poskládané z poměrně pevného ocelového plechu, takže je potřeba dělat mechanické úpravy opatrně (a s ostrými vrtáky :-D) Já jsem si zvolil jako externí konektor SMA uchycený na 4 šroubky M2. Je to sice trochu titěrná práce, ale do šasi je pak stačí vyvrtat jen malé otvory.

interní propojka

Druhá část je trochu náročnější, jelikož je potřeba v samotném přijímači identifikovat a připojit správný bod na mezifrekvenci. VF obvody přijímače jsou ovšem instalovány do separátní stíněné části. Je tedy potřeba odkrytovat analogový tuner a identifikovat bod na mezifrekvenci, ze kterého jsou připojeny mezifrekvenční filtry a z něj udělat „odbočku“. Když si vezmete do ruky servisní manuál se zapojením přijímače, lze tento bod celkem jasně identifikovat. Na mezifrekvenci je totiž použit předzesilovací tranzistor a ten je fyzicky umístěn blízko keramických filtrů. Na výstup emitoru tranzistoru jsem tedy připájel SMD kondenzátor (i kvůli napěťovému oddělení) a připojil zde malý koaxiální kablík. Vývod z analogové části tak trochu vyřešili sami autoři přijímače, jelikož v boční stěně udělali otvor, kterým se dal kablík bez problému vyvést.

finální kompletace přijímače (uvnitř je navíc složený kabel k ovládacímu panelu).

Nakonec bylo potřeba koaxiální spojku připájet na externí konektor a složit celý přijímač dohromady. Celková úprava trvala necelou hodinku a stačil k tomu křížový šroubovák, mikopájka, nějaký ten vrták na úpravu šasi a samozřejmě trocha trpělivosti. Nyní je na řadě horší část … vymyslet levný panadapter.

Mimochodem – jelikož lze přijímač R1500 dovybavit malým DSP, je na digitální desce k dispozici malá propojka na audio výstup (je vidět na fotce). Když by jste se k této propojce připojili, můžete si audio výstup upravovat dle potřeb. Kdysi jsem takto do přijímače instaloval hlasový invertor s obvodem FX118. To znamená, že když si třeba panadapter rozšíříte o dekodér na digitální druhy provozu, lze přijímač využít nejen pro příjem signálů, ale také zpětně jako audiozesilovač a reproduktor.