Velký DX Camp Beskydy 2022

Když se tak ohlédnu za posledních několik let, musím s radostí konstatovat, že se podařilo organizovat DX campy za všech možných politicko – zdravotních situací a vždy dopadly velmi dobře. Letošní velký letní DX Camp na Česko-Slovenských hranicích opět nebyl výjimkou. Počasí nám přálo a až na dva dny, kdy se kolem prohnaly dvě odpolední fronty bouřek, si nebylo na co stěžovat. Malebné Beskydy skýtají nejen místo pro odpočinek, ale také nabízí možnost příjmu spousty zajímavých vzdálených signálů na všech možných pásmech a to nejen z Čech, ale i blízkého zahraničí. Pro mne jsou samozřejmě stěžejní letecká pásma a na nich bylo slyšet opravdu mnoho zajímavého provozu i když musím bohužel konstatovat, že se už i zde začalo objevovat rušení ze spínaných zdrojů různých domácích zařízení. Bohužel toto rušení nebylo možné zaměřit v místě, ale u sousední chaty. Je to bohužel v posledním roce trend, kdy se objevují nová zařízení (pravděpodobně napájecí zdroje pro LED osvětlení v domácnostech), která produkují rušení až v pásmech VKV a lze je jen velmi těžko odstranit, jelikož ruší i ve „stand-by“ režimu.

Po technické stránce byl letošní DX Camp tak trochu pokusný, jelikož jsme rozšířili základní anténní vybavení (tj. dva stožáry pro VHF a UHF anténu) o další dvě, tentokrát směrové, logaritmicko-periodické antény. Každá z antén měla fixní směr. Jedna byla otočená na sever do Moravskoslezského kraje a Polsko, druhá anténa směřovala především k sousedům na Slovensko. Každá z nich byla vybavena potřebnými filtry proti LTE, CCIR a případně DABu a samozřejmě malým předzesilovačem. Jelikož jsme si směrovou anténu vyzkoušeli již minulý rok na Krušných horách, bylo jasné, že použití těchto antén bude do budoucna nutností. Profesionálové moc dobře vědí, proč využívají u zaměřovacích a odposlechových stanic kombinace vícepásmových všesměrových a směrových antén. A i my jsme se pomalu touto cestou vydali také. Jediný problém který nastává když se rozhodnete rozšířit anténní soustavu je, jak vyřešit otáčení směrové antény. Buď použijete rotátor, nebo zvolíte variantu několika antén do fixních směrů. Pokud sledujete s jedním přijímačem jeden zájmový směr, je první varianta jasnou volbou.

Pokud máte ale k anténě připojeno několik přijímačů resp. uživatelů, s různými zájmovými pásmy a směry, je jednodušší, nechat volbu pásma a směru na každém z nich. Ano, znamená to vozit s sebou náročnější vybavení, ale výsledek je svoboda poslechu a také možnost zpracovávat výsledků z různých přijímačů současně. Jelikož dnešní moderní doba umožňuje provoz analyzovat pomocí zobrazení širokého spektra, celé části spektra nahrávat či dělat přímo záznamy provozu, je tato možnost velmi efektivní a lákavá. Zkrátka pryč jsou doby, kdy si každý posluchač stavěl svoji anténu, nebo se poslouchalo na jednu anténu s řadou rozbočovačů, takže měl každý posluchač takovou úroveň signálu, v jakém pořadí byl od antény 😀

Přijímací stránka letošního DX Campu vůbec nebyla špatná. Jednak nám příroda umožnila poslech vzdálených stanic pomocí vrstvy Es, ale také příjmové podmínky místních stanic byly stabilní a použití směrových antén do zájmových azimutů poskytlo možnost poslechu mnohem slabších stanic. Co se týká vrstvy Es, zaznamenal jsem několik radiomajáků VOR v pásmu 108-118 MHz z oblasti Francie, jižního Španělska a severní Afriky. Zajímavostí byl příjem francouzské četnické sítě RUBIS v pásmu 77-78 MHz. Přiznám se, že jsem se domníval, že je tato síť již vypnutá, jelikož byla nahrazená sítí v pásmu 400 MHz, ale opak je pravdou a ve Francii stále tato síť vysílá. Pravděpodobně se ale jedná ale jen o lokální záležitost.

Jelikož jsem se letos soustředil primárně na letecká pásma, nalezl jsem zde spoustu zajímavých kmitočtů jak nových, tak dlouho neslyšených nebo dokonce z minulých let neidentifikovaných. Drtivá většina kmitočtů byl z jižní části Evropy (bývalé Jugoslávie, Itálie ale třeba také Maďarska). Trochu jsem čekal víc od příjmu stanic z Polska a byl jsem trochu zklamán. Mimo vojenského cvičení probíhajícího kousek od polského Radomu a pozemních stanic řízení letového provozu z blízkých Katowic a Wroclavi, nebylo zajímavých stanic mnoho. Zřejmě severní část Moravsko-slezkých Beskyd nějak úspěšně tlumí vzdálenější signály z Polska. Celkem jsem jen v leteckém pásmu zachytil 235 aktivních kmitočtů z Čech, Slovenska, Polska, Maďarska, Rakouska, Bosny, Srbska, Chorvatska, Rumunska a severní Itálie.

Letošní velký DX Camp se opravdu povedl, jak po příjmové stránce, tak samozřejmě po stránce sociální, jelikož se zde sešli příznivci radiových pásem nejen z Čech, ale také ze Slovenska. Měli jsme možnost vidět zase pár zajímavých kousků techniky, vyzkoušet přijímací soustavu antén a nejen nalovit hromadu zajímavých kmitočtů, ale také si při družných hovorech vyměnit spoustu zajímavých zkušeností a vypít nějakou tu sklenku výtečného moku 🙂 Byl to zkrátka DX Camp se vším všudy, jak má být a už se moc těším na další.