Nový skener ALINCO DJ-X100

Japonský výrobce radiotechniky ALINCO přichází na trh po dlouhé řádce let s novinkou. Jedná se o ruční skener s označením DJ-X100. Firma ALINCO není na poli radiotechniky žádným nováčkem, po roce 2004 ovšem přetransformovala svůj bussiness na brandování čínských výrobků. Kvalita těchto výrobků šla samozřejmě výrazně dolů a stala se tak spíš podřadnou značkou. Na druhou stranu se snaží ALINCO jít stále s dobou a snaží se vydávat čas od času nové radiostanice dle aktuálního trendu.

Co se týká přijímačů, tak v jejich slavných dobách bylo možné koupit jak ruční přehledové přijímače (například vlajková loď DJ-X10 nebo DJ-X2000, nebo low-end DJ-X3 nebo DJ-X30), tak stabilní, především pro poslech krátkých vln (DX-R8).Nyní tato firma přichází na trh s novinkou (doufejme, že ne poslední) a tou je moderní přijímač DJ-X100.

DJ-X100

  • Rozsah: 30-470 MHz s mezerami (pravědpodobně dle japonského plánu)
  • Druhy provozu: FM-N,FM-W,AM digitální DMR, NEXDGE, DCR, C4FM, DSTAR
  • Paměti: 999
  • CTCSS a DCS dekodér
  • GPS přijímač
  • Stereo FM pro příjem CCIR pásmo
  • napájení Li-Ion nebo pomocí 3xAA akumulátorů
  • napájení a nabíjení pomocí USB-C konektoru
  • uživatelsky definované barevné schéma displeje
  • IP67

Firma ALINCO se troufá přijít na trh s přijímačem umožňujícím poslech digitálních druhů provozu. To je samozřejmě cesta správným směrem, jelikož dnes již bez možností příjmu digitálních stanic je šance uspět na trhu velmi omezená. Velmi dobrá je volba možnosti dekódování jak provozu DMR, tak NXDN či radioamatérských druhů provozu. X100 je stále klasický analogový přijímač, ale poslední mezifrekvence je zpracovávaná pomocí DSP. Pokud bude DSP dobře naprogramováno, lze tak vytvořit velmi kvalitní příjem i slabých stanic.

Co se týká digitálních druhů provozu, nevíme, zda bude přijímač zobrazovat nějaké podrobnosti o stanicích, jelikož ale nebude zobrazovat informace o DSTAR ani FUSION, počítám, že nebude zobrazovat nic ani u stanic DMR. Digitální dekodér tedy bude spíš audio doplňkem, něco jako ARD300. Druhým zádrhelem je použitá plochá membránová klávesnice, o těch víme, že mají velmi omezenou životnost. Přesnější parametry a cenu samozřejmě ještě neznáme, jelikož se plánuje uvedení na trh až v prvním kvartálu příštího roku. Pokud ale Alinco nastaví nějakou příznivou cenovou hladinu, mohlo by se jednat o jednoduchý digitální skener za rozumné peníze, který by vyplnil mezeru mezi levnými ručními přijímači bez digitálu a drahými přijímači s digitálními druhy provozu.