Radioskenery Whistler s CZ rastrováním

Radioskenery Whistler (ex GRE) nejsou v našich končinách příliš obvyklé. Je to z důvodu toho, že zde není přímý prodejce. Nejbližší možnost nákupu je v Holandsku u firmy AVERA, ale vzhledem k tomu, že je to v EU, tak je nákup spolehlivý, rychlý ale také drahý. Nabídka radioskenerů této značky také není příliš velká. V podstatě se jedná o dva typy přijímačů – ruční a mobilní (stolní). Jedná se ruční skener Whistler TRX-1E (recenzi naleznete ZDE) a mobilní verze TRX-2E (recenzi naleznete ZDE).

Na rozdíl o firmy UNIDEN, která podle mého názoru rezignovala na další vývoj radioskenerů, firma Whistler přeci jen nějakou činnost vyvíjí. Před nějakou dobou dokonce začala shánět informace, jak vylepšit své skenery, aby mohl rozšířit svůj prodej i do Evropy. Výsledek byl takový, že firma oslovila radioamatéry v Čechách, aby jí pomohli sestavit platný radiový bandplán pro Českou republiku. Nějakou dobu to sice trvalo, ale nakonec se zadařilo a skutečně původně jen americký skener, který byl později určen i pro provoz v Anglii, nakonec dostal označení „E“ a úpravy pro Evropu. Situace je nyní taková, že se zde v Evropě prodávají skenery s označením „E“ a v USA bez „E“. Hardwarově jsou to ale identické skenery a vy je můžete pomocí originálního softwaru a vhodného profilu předělat na libovolnou z verzí.

Po delší době se mi dostal na chvíli na stůl právě mobilní skener TRX-2 a tak jsem mohl konečně vyzkoušet, jak celá personalizace těchto skenerů pro Českou republiku vlastně dopadla. Výsledek byl rozhodně zajímavý.

Když chcete změnit personalizaci přijímače pro ČR, musíte si nejprve ze stránek výrobce stáhnout originální software. Musí se ale jednat o verzi „E“. Po instalaci zvolíte region Czech Republic a poté je nutné aktualizovat firmware přijímače na poslední verzi. Pokud máte starší verzi TRX-1 nebo 2, měl by vám program bez problému i s touto verzí komunikovat. Na hlavní stránce jen stačí přepnout záložku „Band Plan Settings“ na „Czech“.

Přímo na stránce výrobce je možné stáhnout celý balík nastavení pro ČR, originální program ovšem neumožňuje nějaký inteligetní import nastavení a tak vám nezbude nic jiného, než to do programu dostat hloupým způsobem. Musíte si otevřít v počítači složku „dokumenty“ a v ní naleznete adresář  „TRX-2e“. V tomto adresáři je kompletní nastavení přijímače a uložené paměti. Stažený balíček nastavení pro ČR tedy rozbalíte a obsah přímo nakopírujete do této složky a tím přepíšete americké nastavení. Poté při vypnutém stavu rádia (s trochou trpělivosti) nahrajete celé nastavení na paměťovou kartu. Po zapnutí se načte již nová personalizace pro „Czech Republic“.

Nastavení přijímače je změněno tak, že jsou u skenovacích rozsahů upraveny kroky a modulace relativně správně pro ČR. VHF pásmo je správně rastrováno na 12,5 kHz. Letecké pásmo na 8,33 kHz, druhé letecké pásmo na 25 kHz a UHF pásmo je téměř správně rozděleno na 400-448 MHz v rastru 12,5 kHz a 448-470 MHz v rastru 10kHz. Pokud tedy použijete manuální ladění nebo vyhledávání (search režim) a máte aktivní funkci „zeromatic“ tedy automatickou opravu kroku, tak vám přijímač zadávaný kmitočet skutečně zaokrouhlí do správného rastru.

Další zajímavostí jsou předdefinované služby. Tato funkce vychází z modifikované americké verze pamětí. Přijímač jako takový umí skenovat nejen vytvořené paměťové banky, ale některé služby jsou již napevno definované a není potřeba je znovu v paměti vytvářet. V případě nastavení pro ČR jsou k dispozici následující seznamy kanálů:

 • PMR446 – všech 16 kanálů
 • CB CZ – všech 80 kanálů FM
 • UHF Sdílenky – všech 8 kanálů
 • Maritime – všech 97 + 5 kanálů

V přijímači jsou definovány vyhledávací úseky pásem:

 • 30-50 MHz – Army
 • 50-54 MHz – HAM
 • 108-118 MHz – VOR/LLZ majáky
 • 118-137 MHz – 1 letecké pásmo
 • 144-146 MHz – HAM
 • 146-174 MHz – VHF profi
 • 230-390 MHz – 2 letecké pásmo
 • 400-430 MHz – UHF profi
 • 430-440 MHz – HAM
 • 440-470 MHz – UHF profi
 • 1240-1300 MHz – HAM

Do 10 rozsahů je rozděleno pásmo i pro Sweeper (zdejší verze funkce Close Call). Jako poslední zajímavost u evropské verze je změna tlačítka WX, které nemá samozřejmě v Evropě žádné opodstatnění. Přímo v nastavení přijímače lze jeho funkci změnit na aktivaci prohledávání jednoho z předdefinovaných rozsahů, což je funkce mnohem užitečnější. Pokud tedy hledáte nějaký zajímavý digitální skener, který dnes již akceptuje nastavení pro ČR, je Whistler zajímavá volba. A třeba se časem dočkáme i českého prodejce.