Zajímavý software – RTL1090 verze 3

Jak již jsem několikrát psal a je všeobecně známo, nemám rád Google-omalovánky a mnohem radši koukám při sledování leteckého provozu na radarovou obrazovku, než na mapy do kterých jsou zakreslena více čí méně viditelná letadla. Programů, které vám vykreslí letecký provoz na profesionální úrovni není mnoho. V podstatě jsou jen tři. Jedná se o Plane Plotter (řekl bych, že je asi nejvíc funkčně propracovaný, dnes již v úpadku), program Globe-S mini (dnes již dávno nepodporovaný a je netriviální jej někde stáhnout a zprovoznit) a mnou mnohokrát jmenovaný a oblíbený program Base Station. Což je vlastně program, který celou éru domácího sledování letecké dopravy vlastně vůbec začal a nastavil tak trochu pravidla hry co se databáze letadel týká.

Návod na instalaci na program Base Station naleznete zde na webu včetně návodu, jak to připojit i k jinému přijímači než je originální přijímač SBS-1. Je to ovšem také pro začátečníky dost netriviální proces vyžadující spouštění několika aplikací současně. Nyní se ovšem objevila velmi zajímavá aplikace, kterou bych rád představil, protože se mi moc líbí její jednoduchost a funkčnost.

Německá firma JetVision není v přijímací technice digitálních systémů ADS-B a FLARM žádným nováčkem. Jejich amatérské, ale i profesionální hardwarové kombinované přijímače jsou již mnoho let známé. Zajímavostí ovšem je, že se tato firma chytla starého dekodéru pro levnou klíčenku RTL-SDR s označením RTL1090 a začala jej upravovat doplňovat funkce, které jsou více než zajímavé.

Vznikla tak verze RTL1090 v3 – zatím tedy v beta verzi, ale i ta má co nabídnout. Když přeskočím to, že program slouží nejen jako ovládač klíčenky na kmitočet 1090 MHz a samozřejmě jako distributor dat pro vizualizátory typu VRS (virtual radar server), zajímavostí verze 3 je jednoduchá implementace starého známého prostředí Globe-S mini. Program tedy do sebe integruje nejen ovládač, přijímač a dekodér, ale také vizualizátor dat do jednoduché mapy a prostředí převzaté z Globe-S. To je ohromné zjednodušení celého systému sledování leteckého provozu. Nepotřebujete totiž žádné další softwarové převodníky aby jste se podívali na to, kde se letadla nachází. V praxi vám stačí připojit RTL-SDR do počítače, zapnout tento program, připojit anténu a můžete se dívat na letadla, která máte v dosahu.

Program se nemusí instalovat. Jediné, co je potřeba do programu doplnit jsou dvě ovládací knihovny – rtlsdr.dll a libusb-1.0.dll. Po spuštění si stačí kliknout na START a program si stáhne základní grafické podklady (mapa světa, navigační majáky a letiště) a začne vypisovat to, co vidí. Velkou zajímavostí je, že program pracuje s klasickou databází letadel SQB. Podle ní se doplní informace o letadlech. Pokud nemáte vlastní databázi letadel, je možné použít tu, která je ke stažení zde na webu. Tuto databázi stačí jen nakopírovat do adresáře k programu a ten si ji po spuštění sám otevře. Pokud tuto databázi použijete, budete mít podrobné informace o letadlech (pokud se samozřejmě v databázi nachází) když myší najedete na zájmové letadlo a zobrazíte tak podrobnou tabulku o letu velmi podobnou té, kterou používají řídící na věži.

Další zajímavostí je zobrazení kódů dotazovačů (Interrogator Code) II/SI. Jelikož je součástí předávaného kódu letadla i lokálně-unikátní kód dotazovače (viz článek o IFF), tato informace je v seznamu letadel také zobrazena. Můžete tak vlastně jednoduše zjistit kolik radarových stanic je v okolí, na které letadla reagují. Další zajímavostí je možnost přepnout dekodér na zobrazování odpovídačů jen v režimu A/C. Jsou to tedy odpovídače ve starém režimu A (ALFA) doplněná informaci z výškoměru letadla (A/C).

Program ke stažení naleznete zde:

https://rtl1090.com