HF letecké mapy 2023

Před mnoha lety, kdy jsem se zaobíral především poslechem leteckého a profesionálního provozu vůbec na krátkých vlnách, jsem na internetu našel pár moc šikovných map. Jedná se o úžasně graficky zpracované mapy leteckých komunikačních frekvencí celého světa. Tyto mapy má „na svědomí“ Risto Hirvonen OH2BVB. Jakým milým překvapením pro mne bylo, když jsem zjistil po letech, že jsou tyto mapy nejen aktualizované, ale i doplňované. Najdete v nich totiž nejen seznamy frekvencí pro danou oblast a letiště, která se v té oblasti na nich ozývají, ale také různé praktické poznámky k provozu a ve velké celosvětové mapě máte zakresleny i HFDL pozemní stanice a jejich frekvence.

Risto nabízí soubor těchto map v plném rozlišení (vhodné pro tisk) jen za 10 EUR, což je dnes cena jedné večeře. Současně ale nabízí i celý soubor dalších dokumentů od volacích znaků, praktických návodů na anténu a samozřejmě zvukové nahrávky a ukázky letecké raidokorespondence za 25EUR.

Dle mého osobního názoru, drobný příspěvek na tento velmi povedený počin rozhodně stojí za zváženou a to především pro ty z vás, kteří se o krátkovlnný profesionální provoz zajímáte.

Webové stránky Rista OH2BVB