SBS-1 SOFTWARE

V minulých článcích jsem se zaobíral historií a technikou zařízení firmy Kinetic Avionic. Jak již jsem v těchto článcích zmiňoval, firma jednak již několik let de facto neexistuje, ale horší je, že již nejsou dostupné stránky, kde by byl k dispozici ke stažení software potřebný pro ovládání jejich zařízení. Základní program Base Station ovšem nemusí pracovat jen s hardwarem SBS. Můžete k němu připojit v podstatě libovolný přijímač ADS-B (AirSpy, RTL-SDR…) a při použití vhodného softwarového konvertoru tak můžete (téměř) naplno využít tento originální a velmi povedený program. Tato kapitola tedy bude poslední na téma SBS-1 a bude určená vám, kteří rádi doma nebo na cestách sledujete leteckou dopravu, nebo si jen rádi zkoušíte zajímavé programy na počítači.

BASE STATION

Jedná se o základní ovládací program včetně základních grafických podkladů. Anglické a navigační body (Waypoints) a grafické podklady (Outlines) je možné smazat, ale základní mapu (General.out) nemazejte. Instalace samotné aplikace není problém, jen je potřeba dbát na to, že se v 64bitovém systému některé složky a soubory instalují mimo hlavní adresář (Program Files) do tzv. virtuálního disku každého uživatele.

BASE STATION INSTALLATION PACKAGE

Pro spuštění aplikace musí být v systému knihovna pro ovládání FTDI čipu, jelikož jej SBS-1 má a program tuto knihovnu tak vyžaduje. Naštěstí ale není potřeba nic instalovat a stačí jen zkopírovat soubor FTD2XX.DLL do adresáře (/Windows/System32) a (/Windows/Wow64). To by mělo stačit pro úspěšné spuštění programu Base Station.

FTDI LIBRARY

Pokud máte nainstalovaný základní program, můžete si zde stáhnout doplňkové grafické podklady (Outlines) a zájmové body (Waypoints). Jejich barevné schéma a nastavení zobrazení si upravíte přímo v nastavení programu BS. Každému uživateli totiž vyhovuje něco jiného a tak si může zobrazit nebo naopak skrýt libovolné podklady. Některé z těchto podkladů jsou aktualizované, jiné jsou již starší, ale pro základní zobrazení bohatě stačí.

OUTLINES / WAYPOINTS

Pro rozumné zobrazení informací o zobrazovaných letadlech je potřeba do programu nakopírovat databázi letadel. Jako příklad je možné použít následující databázi. Jelikož se seznam letadel neustále mění, už i v této databázi je spousta změn a záleží jen na vás, zda si budete chtít letadla doplňovat a upravovat. Pozor, při nakopírování této databáze do programu, budete opět vyzváni k potvrzení připojení přijímače a QTH nejbližšího letiště.

BASESTATION.SQB

V archivu jsem našel také český návod na samotný program Base Station.

BASE STATION UŽIVATELSKÝ MANUÁL

 

Pokud si chcete vytvářet vlastní grafické podklady pomocí satelitní fotomapy, můžete použít následující odkaz na webové stránky.

JORDAN’S OUTLINE MAKER

Když už jsme u malování obrazových podkladů, v archivu jsem našel i několik zajímavých utilit na malování podkladů. Nejzajímavější je tzv. VOR plotter pro kreslení růžic radiomajáků v mapě.

VOR PLOTTER

Velmi zajímavou a praktickou utilitou je SBS Plotter. Jedná se o malý program, který umí vykreslit přijímací diagram vaší antény ve všech směrech a různých letových hladinách. Můžete díky němu sledovat charakteristiku vaší antény a upravovat ji pak tak, aby měla co nejlepší výsledky dle vašich požadavků.

SBS PLOTTER

Když si v programu Base Station vytvoříte nahrávku provozu. Můžete využít jednoduché utility s označením „BS Recording search“, která vám najde v nahrávce konkrétní letadlo dle HEX adresy nebo čísla letu a ten vám „vyextrahuje“ do extra souboru. Navíc je možné celý let časově zrychlit, aby jste mohli vidět celý let a nemuseli jste čekat dle reálného času, jelikož vám program BS nabídne přehrávání jen v reálném času. Tento program vám umožní ale takto upravit celou nahrávku, takže si můžete zobrazit celodenní provoz během několika minut včetně trailů.

BS RECORDING SEARCH

Když už si z nahrávky vyextrahujete konkrétní letadlo, můžete si zobrazit kompletní informace o průběhu letu podobně jako se ukládájí do palubního zápisníku letových údajů. Tj. průběh rychlosti, výšky letu apod. K tomu slouží jednouchá utilitka s názvem BST CHART.

BST CHART

V době největší slávy SBS-1 a programu Base Station ale vznikaly alternativy, které měly primárně sloužit pro profesionálům, jejich vývojové beta verze se objevily na internetu a byly trochu „přiohnuty“ za účelem možnosti připojení k SBS-1 nebo později k přijímači RTL-SDR nebo AirSpy. Jedním z takových programů byl velmi profesionálně vypadající GLOBE-S a GLOBE-S MINI od německé firmy JETVISION. Tento program samozřejmě již není možné v originální verzi nikde stáhnout, já jsem jej ale našel u sebe v archivu. Mimochodem firma JetVision tento program tak trochu upravila a zaintegrovala v očesané a tak trochu uzavřené verzi do programu RTL1090 SCOPE. Zde je ovšem originál.

GLOBE-S (MINI)

Tento program používá jak grafické podklady OUTLINES, tak databázi programu Base Station SQB. Grafické a ovládací prostředí je mnohem více omezené, ale mnohem více „profesionální“.