Nový ruční transceiver Kenwood TH-D75

Původní verze TH-D74
Nová verze TH-D75

Na letošním radioamatérském setkání v Daytoně nenápadně oznámila firma Kenwood uvedení na trh inovované ruční radiostanice TH-D74 s označením TH-D75. Na první pohled vidíte oproti minulé verzi jen upravený housing. Interně bych ovšem tipoval, že se jedná o téměř identické zařízení. Ovládácí software vychází také z verze 74. Předpokládám tedy, že se bude jednat o nástupce D74 z donucení. Jelikož firma trpěla na nedostatek potřebných čipů, bylo zřejmě nutné upravit a nahradit interní obvody a tak vznikla nová verze. Bohužel se firma Kenwood stále drží digitální technologie D-STAR, která je již výrazně na ústupu a dopadne to tedy podobně jako u Icoma ID52 – polovina funkcí zařízení bude bez potřebné infrastruktury k ničemu. Předchozí verzi TH-D74 jsem bohužel netestoval, jelikož byla pořizovací cena zařízení dost vysoká, ale před lety jsem vlastnil TH-F7 a TH-D7 a obě zařízení měla mnoho zajímavých funkcí.

Jelikož D75 vychází ze 74ky, počítám, že bude mít podobné parametry.

Specifikace minulé verze:

  • Rozsah: 100 kHz – 524 MHz
  • Modulace: AM,FM, SSB, CW, D-STAR, FSK (APRS)
  • Dva nezávislé přijímače
  • Integrovaný GPS přijímač, bluetooth, MicroSD paměťová karta
  • Integrovaná ferritová anténa pro příjem SV a KV

Zajímavostí tohoto zařízení bude opět možnost poslechu AM, SSB a CW provozu a to i na interní ferritovou anténu. Pomocí Bluetooth bude možné připojit externí audio příslušenství a na paměťoou kartu bude možné nahrávat provozní parametry a paměti, ale také živý provoz. Napájení zařízení a komunikace s PC obstará již inovovaný konektor typu USB-C.

Trochu obávám, že se opět bude jednat o zajímavé zařízení na cesty a na malou anténu, ale nebude smět být příliš v blízkosti některých specifických vysílačů, jelikož u staré verze docházelo k zahlcení přijímače. Ale třeba Kenwood překvapí. Poslední otázkou je, jak u tohoto zařízení pojme výrobce stránku finanční. Jelikož je v této oblasti velká konkurence jak ze strany firmy ICOM nebo YAESU a nesmíme zapomínat i na stále se rozšiřující nabídku čínských výrobců. Vysoká pořizovací cena může tak toto zařízení odsoudit k malé oblibě.