OK1ZOO

Profesionálnímu radiovému provozu se věnuji již přes 20 let. V devadesátých letech jsem samozřejmě začínal poslouchat jednak pomocí radioamatérských radiostanic, lampových přijímačů typu LAMBDA a záhy jsem si pořídil tehdy velmi drahý skener REALISTIC PRO-27. Během vojenské služby jsem složil radioamatérské zkoušky a jelikož nebyl k dispozici volací znak, který by korespondoval s iniciály, zvolil jsem si zapamatovatelný suffix ZOO.

Od konce devadesátých let jsem členem československého DX klubu, který spojuje spoustu zajímavých lidí díky jejich koníčku a tím je rozhlasový a utility dxing na všech vlnách. Díky tomuto klubu jsem se seznámil s mnohými zajímavými zkušenými posluchači DXery, kteří mne nejen inspirovali, ale také ukázali cestu, jak lze koníček povýšit na získávání vědomostí a stát se tedy i zdrojem znalostí, které se občas hodí i v práci.

V současnosti se orientuji na použití SDR přijímačů v efektivním sledování radiových pásem, rychlou detekci signálů a samozřejmě neustále sleduji změny v radiových pásmech obecně – tedy vývoj a úspěšné nasazení v praxi digitalizace hlasových a datových přenosů a to nejen v letecké dopravě.


V roce 2003 vznikl můj první amatérský web bandplan.cz ve kterém se snažil trochu popisovat to, co děje v profi-pásmech a zkoušel koordinovat posluchače. Vznikl tak první webový bandplán, což byl on-line seznam frekvencí profislužeb ČR a SR ode mne a ostatních korespondentů z různých částí republiky.

Webové stránky bandplan.cz skončily v roce 2007, kdy vznikl téměř nový web “kmitocty.cz”, který pokračoval v duchu minulých stránek a rozšiřoval se nejen po tématické stránce, ale i databáze frekvencí a počet uživatelů významně rostl. Databáze frekvencí pro nedostatek času a nálady skončila v roce 2014, ale webové stránky pokračují dále a tak (po několika drobných karambolech způsobených i chybou mezi klávesnicí a židlí) webové stránky minulý rok oslavily již 10 let provozu.


V současnosti pracuji v liberecké soukromé firmě HQ SYSTEMS s.r.o., která vyrábí jednoúčelové stroje, automatizační linky a dodává vlastní elektro i softwarové vybavení strojů. Pracuji jako vedoucí elektro výroby s výbornou partou mladých lidí, které automatizace baví a snažíme se tak zákazníkům vycházet maximálně vstříc. Ačkoliv jsem do HQčka přišel teprve před dvěma lety, po dlouhé době mám pocit, že lze mít ve firmě velmi příjemné “rodinné” prostředí.