Jako každý porevoluční amatér jsem vlastně začínal s poslechem a také na CB a to v roce (a teď si vůbec nejsem jistý, HI) 1995. Rok jsem tehdy studoval na průmyslové škole a setkal jsem lidmi, kteří měli tehdy nové CB radiostanice. Tehdy jsem si koupil jednu z verzí analogového širokopásmového přijímače Intersound MB-85. Na něm jsem zjistil, že se dají poslouchat CBčkáři, amatéři, ale i letadla a profesionální služby typu dopravní podnik, taxislužby atd. Vedle toho jsem jednoho dne navštívil Frantu OK1AZC ( †2017), který bydlel v jiné části města a ten měl doma krátkovlnný přijímač, jehož značku si už dávno nepamatuji. Na balkón měl natažený kus drátu a na tento přijímač mohl poslouchat samozřejmě nejen krátkovlnný rozhlas (myslím, že tam ještě tehdy hrálo rádio Swiss international), ale také amatéři a samozřejmě lodě na moři. To mě učarovalo a tak jsem částečně propadl i těmto pásmům.

s MVT 7100 na poslechu pod Černou Studnicí, dnes již na tom místě tak pěkný výhled není.

No a pak už to pomalu šlo… z přijímače intersound se stalo první 13 kanálové CB dovezené odněkud ze severu, a CB radiostanice se pak střídaly jako na běžícím pásu. No co k tomu říct, vysvětlit 16letému uchovi, že budou proti-stanice stejné na vysílačce za 1000 i za 7000 korun prostě nejde, ale to je život. Někomu stačila celý život jedna stará dobrá formela, já jsem prostřídal skoro všechno, co bylo tehdy na trhu – a že se toho objevovalo opravdu spousta.

Vedle toho jsem stálé tíhl k poslechu dlouhých a krátkých vln. Takže jsem vystřídal na stole některé klasické etalony poslechu LAMBDA IV i V, R154 MOLIBDEN, R4 no a později už digitální NASA HF-4. Do toho spatřila světlo světa později FT817 za strašidelných 30 tisíc korun a ještě později několik let nejlepší přijímač na KV (s kartou i VKV, ale tam už to nebylo žádné terno) nejdražší přijímač na trhu JRC NRD545.

Co se týkalo VKV profesionálního pásma, tak tam jsem po Intersoundu přešel na jednak na amatérské stanice typu ALINCO DJ-180, ale také první skutečně skener i když velmi drahý (tedy tuším za 4500,-Kč) skener REALISTIC PRO-27. Který jsem v roce 1998 na chvíli vyměnil za REALISTIC PRO-42, což taky nebyl moc dobrý nápad. Pak se mi podařilo sehnat za hrozné peníze Alinco DJ-G5 a Yupiteru MVT7100 a šlo to opět dál.

ZOO na radaru P18 součástí komplexu S-125 Něva

V roce 2000 jsem si během vojenské služby udělal radioamatérské zkoušky a zvolil jsem si stupidně zapamatovatelnou volačku OK1ZOO, která mne tedy doprovází již 20 let. Ačkoliv jsem měl možnost vysílat na všech možných pásmech, k samotnému aktivnímu radioamatérskému sportu mne to moc netáhlo. Holt, poslech radiového provozu a s tím spojené objevování neznámých stanic a celková radiově-detektivní činnost už zabrala svoje pevné a neochvějné místo. Takže mne logicky předávání 599 nikdy k srdci nepřirostlo, je to možná trochu ostuda, ale nemyslím si, že by to byl tak velký handicap.

Od konce devadesátých let jsem (s drobnými přestávkami) členem československého DX klubu, který spojuje spoustu zajímavých lidí díky jejich koníčku a tím je rozhlasový a utility dxing na všech vlnách. Díky tomuto klubu jsem se seznámil s mnohými zajímavými zkušenými posluchači DXery, kteří mne nejen inspirovali, ale také ukázali cestu, jak lze koníček povýšit na získávání vědomostí a stát se tedy i zdrojem znalostí, které se občas hodí i v práci.

V současnosti už se orientuji na použití SDR přijímačů v efektivním sledování radiových pásem, rychlou detekci signálů a samozřejmě neustále sleduji změny a vývoj v profesionálních pásmech obecně.

Největší slabostí se stala samozřejmě letecká doprava jíž se věnuji posledních 12 let v maximální možné míře. A to nejen poslechem, ale také pasivním sledováním (možná je to trochu pozůstatkem vojenské služby u radaru P-18) a následná návaznost na komunikační kanály v letecké dopravě.


V profesionálním životě pracuji již více jak 20 let v oboru automatizace, regulace, stavby jednoúčelových strojů, linek a robotických pracovišť. V rámci tohoto oboru jsem realizoval projekty nejen po celé ČR, ale také v Evropě (DE, UK, AUT, SVK, TUR) a v zámoří (USA).

V současnosti pracuji v soukromé liberecké firmě HQ SYSTEMS s.r.o. jako vedoucí výroby ve skvělém kolektivu mladých lidí, které baví technika a automatizace. Stavíme zde jednoúčelové stroje, kontrolní přípravky, řídící systémy pro linky dle přání zákazníků.


V roce 2021 jsem založil živnost a nabízím následující služby :

  • Návrh, výroba, ale i servis elektrických a řídících částí automatizovaných linek, jednoúčelových strojů a kontrolních přípravků
  • Zapojování elektrických částí strojů, zařízení, či automatizačních linek
  • Návrhy a realizace zakázkové elektroniky a testovacích přípravků
  • Výroba zakázkových kabeláží, datových a komunikačních spojů
  • Možnost realizace projektů i v zahraničí nebo v cizím jazyku – především německy, popřípadě anglicky

 

Pokud máte zájem o spolupráci na vašich projektech, neváhejte mne kontaktovat !!!