Letošní rok je tak trochu výjimkou. Většina poslechových akcí je tak trochu pokusných a testovacích. Buď se testují nové technologie nebo nová místa k poslechu, popřípadě obě najednou. Na letošním podzimním DX Campu se nám naskytla možnost nejen vyzkoušet několik let nepoužívané poslechové místo, ale také otestovat první verzi WAMS (viz článek o anténním multipřepínači). Samotné poslechové se nachází v oblasti jižních Čech, konkrétně se jedná o Javornickou hornatinu. Ta sice není přímo součástí Šumavy, ale je z ní dobrý „radiový výhled“ do jižních Čech.
Na místě jsme postavili standardní soustavu dvou stožárů, na kterých byly umístěny 4 antény. Dvě vertikální všesměrové a pod nimi UHF rohová směrová anténa Kathrein a Logaritmicko-periodická anténa R&S. Celá tato sestava pak končila v našem novém integrovaném anténním přepínači (WAMS – Wi-fi Antenna Multi Switch). Úkol byl jasný. Vyzkoušet na prvním DX Campu tento přepínač, odhalit případné chyby a prodiskutovat případné opravy či úpravy v koncepci. Tak jak je to u standardního výzkumu a vývoje.
Nad celou akcí visel jeden důležitý otazník. Nedaleko na kopci byl totiž v minulých letech postaven jeden z důležitých vysílačů pozemního digitálního rozhlasu určený pro pokrytí jihočeského regionu. V základní výbavě samozřejmě máme filtry pro potlačení signálů z celého DAB (ex. III.TV) pásma, ale nebylo to vyzkoušené u blízkého vysílače. Nebylo tedy jasné, zda tyto filtry bude potřeba použít a pokud ano, zda bude jejich útlum pásma stačit.
Vše ale nakonec dopadlo velmi dobře. Vysílač měl anténní systém orientován na jinou stranu kopce směrem od nás a tak nám DAB filtr bohatě stačil a připojili jsme jej jen na hlavní všesměrovou VKV anténu. Na směrovou L-P anténu jsme jej přidávat v podstatě nemuseli.
Testování přepínače a lovení stanic tak mohlo vesele začít. Přijímače točily zájmové stanice, letecké pásmo bylo plné zajímavých signálů, ale ani ostatní profesionální pásma se nedala zahambit. L-P anténa byla směrována na jižní Plzeňsko, aby bylo možné pochytat alespoň část stanic z této oblasti. Jelikož Javornická hornatina není orientována přímo do Plzeňského kraje, bylo nutné použít ziskovou směrovou anténu a pokusit se pochytat nějaké signály pomocí jejich ohybů kolem terénu a odrazů od nedalekých šumavských kopců.
Jelikož nám počasí nebylo příliš nakloněno, nebylo možné podnikat žádné náročné výlety do okolí, ale zajímavý radiový provoz nám tento nedostatek rozhodně vynahradil.
Co se přijímací techniky týká, já jsem použil již léta otestovanou sestavu přijímačů. Icom IC-R8600 jako primární přijímač, který přes den pracoval v režimu SDR a skenoval stanice v obou leteckých pásmech. V podvečer a v noci pak točil a nahrával zajímavé frekvence například lokální linky ČD, které občas není jednoduché identifikovat. Dále jsem použil známý skener UNIDEN UBCD3600, který měl za úkol točit a nahrávat uložené paměti z oblasti jižních Čech. Vedle těchto dvou klasických přijímačů byly k dispozici dva SDR přijímače typu AirSpy. Jeden z nich byl trvale připojen na malý notebook a přijímal data a druhý byl k dispozici jako rychlý skener pro prohledávání profesionálních pásem a lovení pirátů s čínskými radiostanicemi, kteří často nepřeladí vysílačku z výrobních frekvencí na sdílené kanály. Byla to zkrátka sestava, se kterou lze analyzovat radiové spektrum celkem účinně. Musím tím pádem konstatovat, že pro efektivní sledování pásem v dnešní době opravdu jeden přijímač a jeden počítač nestačí. Kde jsou ty časy kdy mi stačil jeden skener RadioShack 😀
I tak je ale potřeba zdůraznit, že i jeden obyčejný ruční skener s vhodným nastavením a poctivou domácí přípravou je vysoce efektivním nástrojem porážející leckdy i mnohem draží a náročnější přijímací sestavy.
DX Campy, ať už se jedná o celotýdenní nebo zkrácené (několikadenní), jsou vždy zajímavou akcí pro posluchače, při kterých si mají možnost otestovat nejen svoje přijímače a techniku, ale mají také možnost zachytit vzácné stanice a v neposlední řadě otestovat vlastní schopnosti sledovat aktivní pásma v reálném provozu. Jelikož tyto akce navštěvují stejně „postižení“ lidé, součástí je samozřejmě i výměna vlastních zkušeností a možnost poučení i sebevzdělávání.
Nejbližší zkrácený několikadenní DX Camp se bude konat na jaře (v dubnu). Pokud vás zajímá radiový provoz a budete mít zájem zúčastnit se této přijímací akce, klidně se ozvěte, budete vítáni.